Porady

Czy juka zakwitnie w przyszłym roku?

yukka

Juki w tym roku kwitną zachwycająco. Wszyscy posiadacze tych egzotycznie wyglądających roślin marzą o tym, by każdego roku były takie piękne, obficie kwitnące. Z każdej strony słyszę pytanie:

“Czy zakwitną mi w przyszłym roku?” To zależy, przeczytaj dalej od czego zależy.

“Czy juki kwitną każdego roku?” Nie

“Co zrobić, żeby kwitły każdego roku?” Czekać 🙂

I różne odpowiedzi na te pytania: 

“Tak, juka kwitnie każdego roku i to więcej niż jednym kwiatem!” MIT ale…

“Nie, nie prawda, juka kwitnie tylko raz!” Prawda 🙂

Ostatnio słyszałam nawet: “agawa kwitnie tylko raz, ale juka każdego roku!” Bzdura!

Kto ma rację? Wszyscy! No może poza tą ostatnią wypowiedzią 😉 Ale po kolei:

 

Juka jest rośliną zbudowaną z rozety liści. Ze szczytu tej rozety po 2, 3 a czasami 4 latach wyrasta pęd kwiatowy. Z jednej rozety tylko jeden pęd. Dobrze jest to widoczne na tym zdjęciu, zwłaszcza na roślinie najbardziej po lewej stronie.. 

1 trawy, juki i lawendy

Juka karolińska (yucca filamentosa) nazywana z Polsce również kręplą albo szpilecznicą kalifornijską, jest rośliną monokarpiczną, podobnie jak agawa. Po wydaniu kwiatostanu roślina mateczna (czyli cała ta rozeta, z której wyrasta pęd kwiatowy) zamiera. O ile agawa należy do roślin monokarpicznych wieloletnich (może zakwitnąć nawet po 100 latach!), a tyle juka żyje kilka lat (jak wspomniałam wcześniej 2, 3, 4 (z doświadczenia wiem, że nawet 5, jedna z roślin, którą wsadziłam w 2012 roku jeszcze do tej pory nie zakwitła, czyli już 4 lata, zakwitnie najwcześniej po 5).

Co się dzieje dalej z rośliną? Nie ma sensu trzymać martwej rośliny. Pozostawiona sama sobie stopniowo będzie tracić liście, aż wypadną wszystkie. Możemy jej w tym pomóc, usuwając całą rozetę wraz z przekwitniętym kwiatostanem. Przyspieszy to wówczas wzrost młodych roślin.

yukka po wykręceniu

Ale taka roślina NA PEWNO nie zakwitnie w następnym roku. Ale w następnym roku roślina będzie już wyglądała inaczej:

kępa roczna yukki

Jak widzicie ta kępa składa się z kilku rozet (a nawet kilkunastu). Jak już osiągną wiek dojrzały, rozety te zakwitną. Jedne po 2, inne po 3, jeszcze inne po 4 czy więcej latach. W jednym roku może zakwitnąć więcej niż jedna rozeta i wówczas mamy sytuację, że roślina wypuści kilka pędów kwiatostanowych. Ponieważ rozety dojrzewają w różnym czasie, to od pierwszego kwitnienia rozety z kępy jest duże prawdopodobieństwo, że roślina będzie kwitła każdego roku.

Czy juka zakwitnie w przyszłym roku?

Ale nadal JEDNA ROZETA KWITNIE TYLKO JEDEN RAZ. W tym przypadku mamy mnóstwo rozet i rośliny kwitną kilkoma pędami każdego roku, ale na taki efekt musimy poczekać kilka lat. Zdjęcie powyżej pochodzi z ogródka mojej sąsiadki, u której juki kwitną już od ok. 20 lat. To dzięki niej poznałam pierwsze tajniki pielęgnacji tych pięknych kwiatów a także od niej dostałam pierwsze sadzonki juk. Dziękuję Danusiu 🙂

Z tak zbudowanych roślin również powinniśmy usuwać rozetę, która już wydała kwiat. 

Reasumując: jeżeli dopiero zdobyłaś / zdobyłeś sadzonkę juki (małą, pojedynczą rozetę)

DSC_0189

to ona nie zakwitnie w następnym roku (wiadomo, musi się zadomowić). Po pierwszym kwitnieniu (u mnie po 2 latach) znów będziecie musieli odczekać wspominane już 2-4 lata. Dopiero po tym czasie roślina ma szansę kwitnąć każdego roku.

Jeżeli kupiliście kwitnącą jukę, to ona również nie zakwitnie w przyszłym roku. Zakładam, że na regenerację będzie potrzebować min. 3 lat. Wiadomo, musi się zadomowić. 

Czyli wychodzi na to , że juka to roślina dla cierpliwych. Ale warto czekać!2. jukka

O warunkach uprawy i wymaganiach juki kalifornijskiej napiszę wkrótce.

 

4 komentarze

 • Łukasz

  Witajcie
  Krótko w temacie juki jeszcze dodam . Leo bardzo dokładnie i myślę dosadnie 🙂 opisała wam podstawowe informacje na temat juki.
  Moje spostrzeżenie – kwitnienie dopiero po kilku latach spowodowane jest tym, że roślina rozbudowuje przez te kilka lat swoją rozetę. Posadziłem jedną z roślin macierzystych trzy lata temu i w tym roku nie kwitnie , lecz rozeta i cała roślina jest już tak duża, że z dużym prawdopodobieństwem zakwitnie w przyszłym roku. Jednocześnie obok niej rośnie kilka młodszych sadzonek i to one w kolejnych latach będą zdobić ten kalifornijski zakątek.
  Ta roślina potrzebuje czasu.
  Pozdrawiam

  • Leo

   Dosadnie? Nie taki miałam zamiar 😉 Juka do kwitnienia potrzebuje słońca. Moja ta, która jeszcze nie zakwitła (wspominałam o niej w tekście) rośnie na tej rabacie z trawami ale najgłębiej. Słońce ma wiosną, ale później, jak już trawy urosną rośnie w cieniu. Również rozbudowała mocno swoją rozetę, była już wystarczająca w tym roku, żeby kwitnąć i właśnie liczyłam, że jako jedyna mi zakwitnie… Moja sąsiadka ma inną teorię na ten temat. Otóż według niej, ponieważ juka po zakwitnięciu umiera, odwleka ten moment w czasie, by żyć jak najdłużej 😉

 • iwona

  Witam
  Ja mam całkiem inne doświadczenie. W maju przesadziłam sobie jukę od znajomej taką średniej wielkości codziennie była podlewana widać było że się przyjęła ,tego samego roku zakwitła .Też byłam w szoku

  • Leo

   Najwidoczniej była już starsza niż 1 rok. I odpowiednio o nią dbałaś. A miała tylko 1 rozetę? Bo jeśli tak to najprawdopodobniej nie zakwitnie w tym roku. Daj znać, ok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *