Porady,  W moim ogrodzie

Rabata na oczyszczalni

Budując własny dom mamy do podjęcia mnóstwo decyzji. Jeżeli będzie on stał w miejscu, które jest skanalizowane, to przynajmniej ten jeden problem wyboru mamy z głowy. Jeżeli natomiast tego komfortu nie mamy, musimy się zastanowić, czy wstawiamy szambo, czy instalujemy przydomową oczyszczalnię ścieków (w skrócie POŚ). My już tę decyzję podjęliśmy dawno i przy naszym domu mamy POŚa 😉 Problem z wyborem sposobu odbioru ścieków to jedno, ale zaraz pojawia się kolejny: jak ładnie zagospodarować to miejsce? Zazwyczaj znajduje się ono przy domu, u mnie widoczne od samego przekroczenia furtki. Długo zastanawiałam się co tu posadzić.

Rabata na oczyszczalni – dobór roślin

Rośliny musiały spełniać kilka warunków.

 • Powinny to być rośliny znoszące suszę i piaszczyste podłoże. O ile ziemię na całej działce mam gliniastą, o tyle to konkretnie miejsce jest zupełnie inne. POŚ jest zasypany żwirkiem i piachem, i tej ziemi jest niewiele. Musiałam zaplanować tu rośliny spełniające te wymagania. Od razu wybór padł na lawendę. Tak naprawdę w całym ogrodzie nie mam innego miejsca, w którym lawenda by sobie dobrze radziła.

 • Rośliny powinny być atrakcyjne o każdej porze roku. Jak już wspomniałam, rabata ta jest u mnie przed wejściem do domu i po prostu musi być atrakcyjna o każdej porze roku. Co prawda nie posadziłam tu roślin cebulowych, które przyciągają wzrok wiosną, kiedy zetnę trawy. Monotonię rozbijają wtedy zielone kępy jukk, a wzrok wędruje dalej na wiosenne piękności w głębi ogrodu.

 • Rośliny musiały zasłonić okrągłe włazy i kominki wentylacyjne. O ile przy kominkach posadziłam wspomniane wcześniej jukki, o tyle włazy zasypałam żwirkiem, czyli popularnymi kamykami, którymi wysypana jest cała rabata. Kiedy jest potrzeba otworzyć właz, wystarczy odgarnąć cienką warstwę kamyczków i można dostać się do środka. A kwitnące jukki świetnie ożywiają rabatę.
Rabata na oczyszczalni
Lipiec 2015
 • Pomimo tego, że jest to rabata na oczyszczalni, musiała po prosu robić efekt WOW. Udało się to dzięki posadzeniu prosa rózgowatego, wysokiej trawy, która rosnąc w takim skupisku daje naprawdę świetny efekt.

W jaki sposób powstała rabata na oczyszczalni?

Najpierw wyznaczyliśmy na ziemi jej kształt i posadziliśmy rośliny. To był lipiec 2012 roku.

To, że tam nic nie widać jest złudne. Trawy naprawdę tam są 😀

Lawend jeszcze nie ma, ponieważ nie mogłam ich dostać w tym czasie. Później okazało się, że nasiona, które wysiałam rok wcześniej wykiełkowały i chyba w sierpniu albo wrześniu posadziłam maleńkie siewki. W maju 2013 roku wyglądały tak:

Rok później rabata już prezentowała się tak:

rabata na oczyszczalni
Sierpień 2013

Co prawda akurat na tym zdjęciu włazy jeszcze nie są zasypane. Poniżej już jest ok 🙂

Sierpień 2013
Rabata na oczyszczalni jesienią
Sierpień 2014

Kolejnej wiosny dosadziliśmy więcej prosa powiększając rabatę. Początkowo było to, wydaje mi się 8 sadzonek, teraz rośnie tam chyba 16. Na początku było widać które trawy były później dosadzone, teraz już te różnice się wyrównały.

rabata na oczyszczalni
Lipiec 2015

Teraz rabata jest w pełni rozrośnięta,

rabata na oczyszczalni - trawy ozdobne
Lipiec 2017

ale znów będziemy ją powiększać. Tym razem będziemy likwidować ten wąski pasek trawnika między rabatą a podjazdem. Będę tam dosadzać lawendy. Trawnik sobie tam nie radzi. Zresztą ten rok jest tak suchy, że niewiele roślin sobie radzi, a ta rabata nawet przy obecnej pogodzie wygląda świetnie.

Podsumuję jeszcze jakie rośliny tu rosną:

Jak widać rabata wysypana jest kamykami, znajduje się tam też kilka większych głazów.

Nieskromnie uważam, że ta rabata wyszła mi wyjątkowo ładnie 😉 A Ty co sądzisz?

20 komentarzy

  • Leo

   Dziękuję Aniu 🙂 Może faktycznie jest to dobry pomysł, żeby pokazywać jak zmieniały się poszczególne miejsca w określonym czasie? Pomyślę, którą następną rabatę wziąć “pod lupę” 😉

 • Małgosia K.

  Przepiękna rabata! Właśnie szukałam pomysłu na ciekawe zagospodarowanie lawendy i jukki, które mocno się rozrosły w miejscach mało wyeksponowanych. Myślałam o połączeniu z trawami… Teraz widzę, że to świetny pomysł, do tego ten żwirek i kamienie – coś wspaniałego! Przy okazji znalazłam też na Twoim blogu bezcenną wręcz informację jak należy postępować z przekwitniętymi jukkami :). Chciałabym się tylko upewnić, czy jukki mogą mieć podłoże takie samo jak lawenda? Bo u mnie jukki rosną w pobliżu iglaków, w dość kwaśnej ziemi.

  • Leo

   Dziękuję za wszystkie komplementy 🙂 A teraz do rzeczy 🙂 Jak widać juka dobrze radzi sobie na każdej ziemi, skoro piszesz, że rośnie u Ciebie na kwaśnej. Według wszelkich źródeł juki lubią podłoże zasadowe i glebę przepuszczalną. Czyli w zasadzie tak samo jak lawenda. A, no i dobrze nasłonecznione. Wydaje się, ze to wiec duet idealny 🙂

 • Zdzisław

  Ja również dziękuję za informacje jak postępować z yukami aby kwitły i biorę waszą rabatę za wzór i urządzam u siebie.

 • Rafał

  Przepiękna aranżacja ! Nie sadziłem jeszcze prosa ale po zobaczeniu Twojej rabaty muszę je gdzieś wypróbować… A zdjęć przed , w trakcie i po nigdy za wiele 🙂

 • Alicja Kubiak

  Jestem laikiem, proszę mi powiedzieć czy lawenda rośnie na samym żwirku,
  bez ziemi?
  Na tych zdjęciach nie było nic o ziemi i głębokości sadzenia lawendy, podobno musi być posadzona z głębiej czyli trochę tej ziemi musi być.
  Ja mam szambo z betonową płytą i nie wiem jak to rozwiązać, a też tam widzę lawendę i może trawę, co mi się bardzo u Ciebie podoba.Twój instruktaż jest świetny, tylko nie wiem co z tą ziemią.
  Pozdrawiam Alicja Kubiak

  • Leo

   Ona rośnie w ziemi, tylko piaszczystej, te kamyki przykrywają ją tylko na wierzchu. Głębokość sadzenia to mniej więcej tak jak rosła w doniczce. I chociaż jest to roślina raczej sucholubna to po posadzeniu proszę podlewać, żeby się zadomowiła.
   EDIT: doczytałam, ze napisałaś o betonowej płycie. Rozumiem, że jest ona przysypana jakąś ziemią? Ile jest tej ziemi?

  • Sebastian

   Super. Rozumiem, że agrowłókniny nie ma pod kamykami gdyż trawa musi się mieć jak rozrastać? Jakieś środki były stosowane w celu odchwaszczenia?

   • Leo

    Własne ręce 🙂 Nie, agrowłókniny nie ma pod kamykami, dzięki temu chwasty trochę przebijają (trochę), za to lawenda i rozplenice rozsiewają się na potęgę 🙂

 • Karolina

  Chciałam zapytać jaki to rodzaj oczyszczalni? Ja ma biologiczną do obsadzenia i zastanawiam się na różnicami między moją a Pani i czy w związku z tym takie rośliny będą mogły rosnąć również u mnie.

 • Mika

  witam , pomysł super. ogród piękny. też przymierzam się do zamaskowania swojej oczyszczalni, u mnie jeszcze kopiec, mam pytanko a mianowicie o obrzeża z kostki proszę pokrótce opisać etapy wykonania takiego sposobu oddzielania.

  • Leo

   Wyznaczyliśmy mniej więcej kształt rabaty, mąż na szerokość szpadla wykonał niewielkie zagłębienie, potem wsypywał tam piasek wymieszany z cementem i układał kostkę, lekko dobijając gumowym młotkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *