Porady

Co robić po przekwitnięciu jukki?

Jukka karolińska jest chętnie uprawianą rośliną w naszych ogrodach. Wprowadza do nich powiew egzotyki. O warunkach uprawy i wymaganiach tej rośliny napiszę innym razem. Teraz chciałabym skupić się na jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, mianowicie na usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów.

Z okazałej rozety liści wyrasta majestatyczny kwiatostan, który jest największą ozdobą rośliny.

1 trawy, juki i lawendy

Pojedyncza rozeta wydaje tylko jeden kwiat. Po przekwitnięciu należy usunąć całą mateczną roślinę, a więc kwiatostan wraz z rozetą, która go wydała. W tym celu należy uchwycić liście po przeciwnych stronach rośliny i mocno wykręcić. Nie ukrywam, że wsparcie męskich rąk jest jak najbardziej pożądane 😉

wykręcanie jukki

usunięcie kwiatostanów jukki

Juka ma bardzo twardy korzeń i czasami nie uda się wykręcić “gołymi rękami”, wtedy trzeba użyć piły. Zdziwiłam się  gdy usuwałam pierwszy kwiatostan (właśnie za pomocą piły), że pozostał pień, jak po ścięciu brzozy. Szkoda, że nie zrobiłam wtedy zdjęcia… (było to w ubiegłym roku). Po wykręceniu korzeń wygląda tak

korzeń jukki

A po około 2 tygodniach już są młode roślinki

mlode sadzonki jukki

yukka po wykręceniu

Usunięcie samego przekwitniętego kwiatostanu spowoduje, że liście z pozostawionej rozety – matki będą stopniowo zamierać, a nowo wyrastające rozetki nie będą miały miejsca, by się ładnie rozrosnąć.

To co będziemy robić dalej

zależy już od nas i od naszego zmysłu estetyki. Wyrastające rozetki możemy usuwać zostawiając tylko jedną, wówczas jukka nie będzie kwitła każdego roku. Z drugiej strony pojedyncza rozetka wygląda tak dostojnie i elegancko… Możemy też zostawić wszystkie nowe roślinki i wtedy jest szansa, że taka kępa będzie kwitła każdego roku, często nawet więcej niż jednym kwiatem.

kępa roczna yukki

jukki

Jukki po usunięciu najlepiej jest spalić.

Jukki po przekwitnięciu jak usunąć przekwitniętą jukkę

EDIT: Wykręcamy tylko rozetę, która kwitła, nie usuwamy całej kępy jukki. Na moich zdjęciach jukki są usuwane całe, ponieważ całe składały się z jednej tylko rozety. To były młode okazy, które kwitły dopiero pierwszy raz.

EDIT 2: TUTAJ wstawiłam instrukcję filmową usuwania kwiatostanów jukki. Usuwamy tam zarówno całe rośliny jak i pojedyncze rozety z grupy kilkunastu rozet.

12 komentarzy

 • Emi

  A ja je chciałam usunąć po zakupie działki bo nie miały jeszcze kwiatów i chyba nie były usuwane nigdy po przekwitnieciu dlatego miały tylko mnóstwo brązowych i dużych lis ci.. ale jak zobaczyłam białe kwiaty to postanowiliśmy je wypielegnowac:( są piękne! 🙂 dzięki za rady!

 • Kala

  Witam!
  Nie mam żadnego doświadczenia w pielęgnacji juki ogrodowej, a w tym roku po raz pierwszy muszę się z tym zmierzyć. Niestety po czasie kwitnięcia nikt się nimi nie zajmował i aktualnie są w nie najlepszym stanie tzn. mają mnóstwo brzydkich liści. Co mogę zrobić aby przywrócić ich piękno? Będę wdzięczna za dobrą radę 🙂
  Pozdrawiam

  • Leo

   Witaj na moim blogu 🙂
   Czy te brzydkie liście są na dole rośliny, pod spodem, czy w środku? I w jednym i drugim przypadku trzeba je usunąć, jednak jeżeli są pod spodem, to usuwamy pojedyncze liście obrywając je (jeżeli są całe uschnięte). Jeżeli tylko częściowo, to można je poobcinać. Jeżeli natomiast w środku to mogą być skutkiem nieusunięcia rozety po przekwitnięciu i wtedy trzeba usunąć całą rozetkę (tak jak opisałam przy usuwaniu kwiatostanów) Może zdjęcie by mi rozjaśniło i mogłabym bardziej pomóc. Jeżeli masz zdjęcie to spróbuj wysłać albo w wiadomości na facebooku (po prawej stronie albo na dole strony jest banerek do facebooka) albo w mailu na kontakt@blogleonardy.pl
   Pozdrawiam i czekam na jakieś informacje 🙂

 • Ewa

  Witam. Blog bardzo mi się podoba, ponieważ można nauczyć się wielu rzeczy o roślinach. Zainteresował mnie watek o jukach. Po przekwitnięciu usuwałam tylko kwiatostan razem z tą długą łodygą. Czy teraz na wiosnę można juki jakoś jeszcze przyciąć albo coś z nich pousuwać, żeby ładnie kwitły, a żeby im nie zaszkodzić? Pozdrawiam.

  • Leo

   Teraz najlepiej tylko pousuwać suche liście. Najwięcej ich znajduje się na dole każdej rozety. I koniecznie zasilić, to zwiększy szansę na ładny kwiat 🙂 Pozdrawiam i powodzenia w uprawie 🙂

 • Bartek

  Witam, mam posadzoną w tym roku jukę, która miała już kwiat, jest to pojedyncza rozeta. Teraz już przekwitła i stąd moje pytanie, czy usunąć całą rozetę? Nie zostanie wtedy nic? Dzięki z góry za pomoc. Pozdrawiam, Bartek.

 • jo-ka

  Po przekwitnięciu juki obcięłam pałąk z suchymi kwiatami,Niestety nie dam rady usunąć rozetę, czy mogę ściąć wszystkie liście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *