W moim ogrodzie

Rozplenica japońska inaczej piórkówka

Dlaczego rozplenica japońska nazywana jest piórkówką? Nie wiem. Dla mnie powinna to być baziówka albo kotkówka… Jej kwiaty, czy w zasadzie kłosy bardziej przypominają wyrośnięte bazie albo milusie kotki. Niektórzy porównują je też do szczotek do butelek.

klos-rozplenicy

Dla mnie jest to najpiękniejsza trawa, jaką możemy bez problemu mieć w swoich ogrodach. Jest w zupełności dostosowana do warunków panujących w naszym klimacie, jest mrozoodporna i tolerancyjna na warunki glebowe. Ja mam ją posadzoną w miejscach słonecznych i w takich rośnie najpiękniej. Poza okresem kwitnienia jest również atrakcyjna. Jej bardzo cieniutkie, ciemnozielone listki spływają kaskadowo tworząc bardzo malowniczą kępę. Na zdjęciu poniżej tuż za tymi większymi kamieniami rośnie rozplenica:

Trawy 1

Jedyny minus tej trawy to jej późny start w okres wegetacyjny. Jeżeli jednak umiejętnie skomponujemy rabatę, sadząc wokół niej wiosenne rośliny cebulowe, ta wada przestaje mieć znaczenie. Za to kiedy już zaczną pojawiać się kłosy zapominamy o wszystkich niedogodnościach. Najpiękniej wygląda skąpana w rosie i porannym słońcu

rozplenica-w-rosie

rozplenica-na-rabacie

rozplenica

albo kiedy promienie zachodzącego słońca tańczą między cienkimi niteczkami kłosów.

31 tydzieńrozplenica

rozplenica

rozplenica

Jak wszystko, co “wystaje spod śniegu” również rozplenica jest malownicza pod puchową pierzynką.

rozplenica-pod-sniegiem

Nie jest rośliną wymagającą. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się w zasadzie do ścięcia wiosną suchych źdźbeł (śmieszne słowo 😉 ).

Kwiaty rozplenicy ładnie wyglądają w suchych bukietach, nadając im lekkości. Polecam do każdego ogrodu.

Jakie są wymiary tej trawy?

Jak kiedyś, na początku mojego “ogrodowania” opowiadałam znajomej jaką chcę mieć trawę (nazwy nic jej nie mówiły) i pokazałam ręką, jaka mniej więcej będzie, ona opowiada później dalej, że chcę taaaaką wysoką trawę 😉 Chyba było to w porównaniu do trawnika 😉 Rozplenica nie jest wysoką trawą, jest raczej średnia, osiąga wysokość do ok. 1 metra i taka samą szerokość (z kwiatostanami)

Powtarzam teraz zasłyszaną opinię, że trawę należy co kilka lat odmłodzić, poprzez wykopanie i podzielenie, ponieważ lubi w środku zamierać. U mnie rosła 4 lata, po czym ją rzeczywiście rozsadziłam, ale nie z tego względu, że zaczęła brzydko wyglądać. Po prostu chciałam wprowadzić ją jeszcze w kilku miejscach w moim ogrodzie. Zabieg przebiegł bezproblemowo. Uzyskałam w ten sposób 2 dodatkowe kępy. Jakie są moje spostrzeżenia z tej operacji? Rozplenica ma nieco inną budowę  korzeni niż proso, o którym pisałam TUTAJ. Korzenie rozplenicy tworzą dużo mniejszą i mniej rozbudowaną bryłę korzeniową. Nie ma możliwości podzielenia kępy na mnóstwo małych sadzonek, jak w przypadku prosa. Uzyskanie 3 z jednej rośliny dla mnie i tak było już ryzykowne, ale udało się i wszystkie ładnie się przyjęły.

Rozplenica natomiast bardzo ładnie rozmnaża się z nasion.

Przeprowadziłam w tym roku eksperyment, zebrałam w lutym (20) nasiona z kilku kłosów i wysiałam. Nasiona bardzo ładnie powschodziły. Pierwsze wschody zauważyłam już w pierwszym tygodniu od wysiania!

siew

Na początku kwietnia je przepikowałam do oddzielnych doniczek, a po “zimnej Zośce” wysadziłam do gruntu. O dziwo w październiku te sadzonki wyglądały tak!

rozplenice-wyhodowane-z-nasion

Co prawda nie wszystkie, ale większość ładnie się przyjęła. Niestety sporo sadzonek podkopał mi kret i te nie dały rady przeżyć… Ciekawe, jak przezimują te, które rosną i jak będą wyglądać w następnym sezonie. Mam wrażenie, że kwiatostany są trochę inne niż rośliny matecznej. Trochę jakby większe i bardziej rudo-brązowe? Być może jest to kwestia miejsca, a być może, jak większość roślin pozyskiwanych z nasion, nie powtórzą cech rośliny matecznej, a wykształcą całkiem inne? Będę na pewno obserwować.

Większość piórkówek jest mrozoodporna w naszym klimacie. Wyjątek stanowi odmiana ‘rubrum’, która już przy 5 stopniowym mrozie zamiera. Należy ją traktować jako roślinę jednoroczną, albo zimować w pomieszczeniu. Ja w tym roku będę próbowała przezimować tę bordową rozplenicę.

dsc_0395

dsc_0069

dsc_0036

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *