Porady

Oregano kubańskie, mięta meksykańska…

Oregano kubańskie, mięta meksykańska, tymianek francuski, mięta hiszpańska, tymianek hinduski… Nie spotkałam jeszcze równie światowej rośliny. Dostałam ją od Teściowej, która dostała od swojej córki, która dostała od swojej teściowej, która dostała… nie wiem skąd. W każdym razie dostałyśmy miętę. Bo aromat tej rośliny przypomina miętę, troszkę też tymianek. Niektórzy wyczuwają jeszcze nuty szałwii… Łacińska jej nazwa to Plectranthus amboinicus.  Ma mięsiste, owłosione listki, wypełnione sokiem. Podobnie łodygi, są grube, owłosione i kruche.

oregano kubańskie

Po przełamaniu listków czy łodyg tryska z nich sok. Listki są ząbkowane i mają jasny, zielony kolor Dokładnie odmianę próbował sklasyfikować Adam Arseniuk na swoim blogu, mnie tak dokładna identyfikacja nie jest potrzebna, zainteresowanych wyłapaniem różnic między różnymi odmianami tej rośliny odsyłam na wspomnianą wyżej stronę. Ciekawostką dla mnie było to, że należy do tej samej rodziny co komarzyca. Jak się chwilę zastanowić, rzeczywiście można zauważyć podobieństwa.

Ja podam Wam kilka informacji praktycznych.

Uprawa oregano kubańskiego

Roślina ta nie zimuje w gruncie w naszych warunkach. Przez dwa lata wysadzałam do ogródka. W gruncie rosła dobrze, była bardziej krępa i dorodna niż w doniczce, ale już chłodniejsze noce powodowały zmiany na roślinie. Listki ciemniały, a po przymrozku zamierała całkowicie. Natomiast w doniczce rośnie bardzo ładnie cały rok. Sadziłam ją do ziemi uniwersalnej ogrodniczej, ale też do mojej gliniastej. W obydwu rosła bardzo ładnie, co wskazuje na to, że jest tolerancyjna co do gleby. Mięsiste listki sugerują, że roślina ta może znosić okresy suszy i faktycznie lepiej znosi przesuszenie niż zalanie. Podlewamy więc umiarkowanie i dopiero wtedy, kiedy ziemia przeschnie.

mięta meksykańska

W celu lepszego rozkrzewienia rośliny uszczykujemy czubki pędów. Nad najwyższą parą liści po uszczknięciu wierzchołka wyrastają dwa nowe pędy. Im niżej uszczkniemy tym bardziej zwartą roślinkę uzyskamy.

oregano-kubanskie-pielegnacja

Rozmnażanie

Oregano kubańskie bardzo łatwo się rozmnaża. Wystarczy, że uszczknięty pęd włożymy do ziemi i już mamy nową roślinę. Możemy też najpierw włożyć do wody, bardzo szybko wypuści korzonki. Rozmnożenie nie powinno nikomu sprawić kłopotu, a pobieranie sadzonek będzie z korzyścią dla rośliny. Ładnie się rozkrzewi i będzie lepiej rosła.

oregano kubańskie zastosowanie

Zastosowanie

Roślinę możemy użyć tak jak normalną miętę. Ja dodaję głównie do napojów. Herbata aromatyzowana jej listkami smakuje wybornie.

oregano-kubanskie-napoj

oregano-kubanskie-zastosowanie

Dodana do wody wzbogaca ją o orzeźwiający smak ale tak naprawdę jest niezastąpiona do przygotowywania drinków. Moja szwagierka robi na bazie jej listków wyśmienite mohito, natomiast moim wynalazkiem jest drink, do przygotowania którego potrzebujemy syrop z kwiatów czarnego bzu (TUTAJ przepis na syrop)

Do wysokiej szklanki wlewamy ok. 50-70 ml syropu z kwiatów czarnego bzu, dodajemy 3-4 listki oregano kubańskiego, 50 ml whisky (w ostateczności może być zwykła wódka), wrzucamy kilka kostek lodu i szklankę uzupełniamy gazowana wodą mineralną. Dla mnie bomba!

Na koniec kilka zdjęć rośliny:

oregano-kubanskie

tymianek francuski

roslina-jak-mieta

dsc_0055

dsc_0064

22 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *