Uncategorized,  W moim ogrodzie

Kompozycje tarasowe w donicach

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas planuje co dosadzić w swoim ogrodzie, które rośliny muszą zmienić miejsce i co zrobić, żeby było jeszcze piękniej.  Każdy z roślinomaniaków z niecierpliwością czeka aż pogoda pozwoli wreszcie poszaleć w ogrodach, “pogrzebać w ziemi”. Być może zastanawiacie się, co posadzić w donicach na tarasie, przed wejściem do domu, na balkonie lub w skrzynkach na parapetach zewnętrznych.

Ja najczęściej ulegam chwili i kupuję rośliny które w danym momencie mi się podobają i wydaje mi się, że fajnie będą wyglądać razem. Zazwyczaj trudno zdecydować i ograniczyć wybór więc często przesadzam z ilością a potem wychodzi tak, że to co mi zostanie jestem zmuszona zasadzić jako dodatkową kompozycję. Tak było w minionym roku i powiem Wam, że z tej dodatkowej aranżacji byłam bardzo zadowolona:

donica na tarasie

Znalazły się w niej: komarzyca “Nico”, kocanka włochata i koleus. Rośliny zasadziłam w donicy z linii finezja o wymiarach 25 x 25 cm. Podobne donice możecie kupić TUTAJ

Ale dziś postanowiłam przedstawić Wam subiektywny przegląd roślin najlepszych do kompozycji w donicach.

1.Bakopa (sutera diffusus)

Dla mnie absolutnie numer jeden w każdej kompozycji. Drobne, białe, piękne kwiatuszki na tle ciemnozielonych listków dodają elegancji każdej donicowej aranżacji. Bakopa ma długie, przewieszające się pędy, świetnie rośnie zarówno w słońcu jak i półcieniu. Nie lubi przesuszania a potrafi kwitnąć aż do mrozów. Odkąd ją odkryłam każdego roku znajduje miejsce w moich kompozycjach.

bakopa

1 bakopa

 

2. Komarzyca (plektrantus koleusowaty)

Warto komarzycę posadzić na tarasie ze względu na krążące opinie o jej odstraszającym działaniu na komary 😉 Ale komarzyca jest również atrakcyjna ze względu na długie, przewieszające się pędy i ciekawe, biało obrzeżone liście. Poruszone gałązki wydzielają intensywny zapach. Przyjemny 🙂 W tym właśnie zapachu tkwi jej sekret “komaroodstaszający”. Pewnie trzeba dużo nasadzić tych roślin, żeby chroniły przed letnimi krwiopijcami, ale każda próba walki zbliża nas do wygranej wojny 🙂

komarzyca, zuraweczka, bakopa, rubrum

komarzyca

 

Ciekawą odmianą komarzycy jest odmiana “Nico”. Ma ciemnozielone liście na górze i fioletowo – bordowe od dołu. Nie wytwarza tak długich pędów, a jej liście są większe. Rosnąc tworzy bardziej kopulasty kształt. W mojej kompozycji, którą pokazałam na początku właśnie ta komarzyca znalazła miejsce.

3. Kocanka włochata, gnafalium (Helichrysum petiolare)

To kolejna świetna roślina służąca jako tło dla kwitnących, rosnących w górę roślin. Ma przewieszające się lub płożące pędy, niewielkie srebrzyste lub żółtawe (w zależności od odmiany) liście, które są całe omszone. Są mięciutkie i przyjemne w dotyku. Świetnie rośnie w półcieniu.

kocanka

4. Koleus (Coleus)

często zwany pokrzywką to roślina, której barwne liście występują w mnóstwie kolorów w zależności od odmiany. Sam w sobie jest już bardzo dekoracyjny i może być sadzony sam, można do ciekawej aranżacji użyć rożnych odmian koleusów ale można też potraktować go jako wyższy akcent w kompozycji. Świetnie czuje się na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

koleus

Kompozycje pojemnikowe powinny być też uzupełnione o kwiaty kwitnące. Do tych nasadzeń stosuję najczęściej:

5. Fuksje (Fuchsia)

Są to piękne rośliny które mogą mieć formę wzniesioną, przewieszającą się lub wiszącą. Fuksja, nazywana też ułanką, ma bardzo oryginalne kwiaty, często dwubarwne, które mogą być pełne lub pojedyncze.

fuksja

6. Lobelie (Lobelia)

Zwarty pokrój, przewieszające się białe, różowe lub niebieskie drobne kwiatuszki stanowią świetne uzupełnienie n.p. kompozycji traw. Preferuje stanowiska półcieniste.

1 lobelia 2

1 lobelia

 

7. Heliotrop peruwiański (Heliotropum arborescens)

Moje odkrycie sezonu 2015. Wzniesiona roślinka o niebiesko – fioletowych kwiatach pachnących wanilią! Lubi stanowiska słoneczne.

heliotrop

Tu na zdjęciu w kompozycji z bakopą, komarzycą, werbeną i dalią.

kompozycja w donicy

 

8. Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus)

Moja miłość od pierwszego wejrzenia. Jest to roślina wieloletnia o cudownym układzie płatków i wspaniałych, balonikowych pączkach, Najczęściej spotykamy rozwar w kolorze niebiesko – fioletowym, mój pierwszy zakup to delikatny róż i uważam, że jest najpiękniejszy 😉

rozwar, koleus, bakopa, kocanka

rozwar, kocanka, koleus, bakopa

 

W kompozycjach pojemnikowych możemy też sadzić rośliny wieloletnie, cieszą one wtedy przez cały rok. Świetnie wyglądają…

9. Trawy

Donicę, którą od tego roku mam na tarasie obsadziłam  popularną trawą Red Baron (Imperata cylindica Red Baron) i ostnicą cieniutką (Stipa tenuissima). Podsadziłam ją lobelią z własnego siewu. Świetnie wygląda nawet zimą (trawa, bo lobelia oczywiście zmarzła 😉 )

donica trawy

donica kompozytowa

Ta donica to prototyp pięknych donic SKALAR. Teraz są już pięknie dopracowane, wykończone elementami ze stali nierdzewnej, bardzo eleganckie. A posadzona w niej u mnie hortensja przetrwała zimę więc mogą z powodzeniem polecić ją do roślin wieloletnich.

Piękną odmianą do pojemników jest rozplenica japońska (pennisetum alopecuroides). Ja kiedyś stworzyłam kompozycję z rozplenicą japońską Rubrum. Nie jest ona mrozoodporna i traktowałam ją jako roślinę jednoroczną. Stanowi jednak ciekawy akcent w aranżacji dodając jej dynamiki.

żuraweczka, bakopa, rozplenica, komarzyca

 

Na mojej liście letnich kwiatów doniczkowych nie może zabraknąć żelaznej damy, świetnie radzącej sobie w trudnych warunkach:

10. Pelargonia bluszczolistna 

Zniesie palące słońce i zapominalską ogrodniczkę (tak, tak, zdarzało się, że nie podlałam 😉 ) odwdzięczając się spektakularnym kwitnieniem

pelargonie

Jeżeli jesteście ciekawi jakie rośliny wybrałam do zbudowania kompozycji w kolejnym roku to zapraszam TUTAJ i TUTAJ (kompozycja w fiolecie)

A jakie rośliny są Waszymi ulubionymi w kompozycjach pojemnikowych? Możecie podzielić sie w komentarzach 🙂

Ściskam cieplutko

Lonia

12 komentarzy

  • Urtica

    Nie przepadam za trawami w donicach, natomiast cenię bardzo begonie. W tym roku chcę zasadzić karłową budleję – zobaczę, co mi z tego wyjdzie.

  • Sylwia

    Droga Loniu,

    zaczerpnęłam u Ciebie inspirację i pomysł na rośliny w ogrodzie, teraz poszukuję pomysłów na kompozycje w donicach. Zakupiłam dzisiaj trzy wysokie, białe donice na taras 🙂 Bardzo chciałabym mieć w nich trawy ozdobne jako najwyższe piętro ale co poniżej to już nie wiem 🙁 W tym roku chciałam zaaranżować taras w kolorach: białym i niebieskim (lub odcienie niebieskiego) Podpowiesz mi co mogę posadzić z trawą???

    • Leo

      Jakie trawy kupiłaś? Wysokie? A donice są podobne do tej mojej szarej ze zdjęcia na tarasie? I ostatnie pytanie: mają stać razem?
      Ja np. posadziłabym w białej donicy do trawy heliotrop (pięknie pachnie wanilią, jest fioletowo – granatowy) i do tego bakopę taką drobnokwiatową. Albo lobelię i jakąś biało kwitnącą niewysoką roślinę np. dalię. Jeżeli mają stać wszystkie razem możesz zrobić jednakowe kompozycje we wszystkich albo wymiennie, np, dwie z bakopą, jedną z lobelią. Napisz mi jednak jakie to trawy i jakie donice, to może coś innego jeszcze przyjdzie mi do głowy… Bo myślę dalej i jeśli duże donice to np. fajnie mogłyby wyglądać hortensje (jakaś niewysoka odmiana) do tego lawenda i trawa typu turzyca, taka przewieszająca się…

      • Magdalena

        Mam dwie duże donice na tarasie chciałabym coś zasadzić ale nie wiem co?Może jakąś trawa ozdobna i coś jeszcze.Rosliny takie które nie są wymagają proszę o podpowiedź

        • Leo

          Popatrz na moje propozycje, kilka razy podawałam swoje typy, może coś wybierzesz dla siebie? W tekście są linki do innych propozycji. Zawsze piszę szczerze, czy dane zestawienie się sprawdza. Przeważnie wpisy powstają już po sezonie więc jeżeli coś mi nie gra, po prostu nie podaję tego. Trudno doradzić nie znając zupełnie Twoich preferencji, ulubionych kolorów czy aktualnie dostępnych w Twojej okolicy roślin. Zerknij jeszcze na ten wpis https://blogleonardy.pl/index.php/rosliny-plantpolu-czyli-dramat-3-aktach/ może takie zestawienie Ci się spodoba?

  • Sylwia

    Dziękuję za tak szybką odpowiedź.
    Tak, zakupiłam donice, traw jeszcze nie kupiłam, w tym roku chciałabym mieć wszystko przemyślane, nie działać spontanicznie. Donic kupiłam tak naprawdę aż pięć trzy wysokie i dwie mniejsze. Myślałam, że ustawię je tak, że będzie jedna wyższa i niższa koło siebie i tak w dwóch rogach tarasu. Jedna wysoka pójdzie przed wejście do domu. Okazało się, że te wysokie są naprawdę spore chyba jak ta Twoja z pierwszego zdjęcia. Nie jestem więc już pewna, czy będą stały w konfiguracji “duża z mniejszą” 😉
    Chciałabym mieć w tych wysokich donicach wszędzie takie same kompozycje. Wysoką trawę (nie wiem jaki gatunek), coś na drugie piętro i zwisające np. niebieskie petunie. W zeszłym roku ładnie mi kwitły na moim mocno nasłonecznionym tarasie.
    Lobelia bardzo mi się podoba, jednak nie było jej najlepiej na tym tarasie. Zastanawiam się też czy nie jest za delikatna do tak dużych donic.
    Jak przyjdzie Ci jeszcze jakaś myśl na taką kompozycję to proszę napisz, przeglądam zdjęcia w internecie ale ciężko mi znaleźć takie kompozycje z trawą.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂

  • Zosia

    A jak robimy taką aranżacje tarasową w donicach, to te kwiaty mają odpowiednią ilość miejsca do rozwijania się? Bo mi się wydaje, że są one takie zciśnięte 🙂

    • Leo

      Ilość roślin w donicy zawsze musi być proporcjonalna do wielkości donicy, wtedy na pewno nie mają za ciasno 🙂 Zresztą, jeżeli ładnie rosną tzn, że takie warunki im odpowiadają 🙂 Pozdrawiam 🙂

  • Jadzia Hołuj

    Jak widać kompozycje na tarasie w donicach mogą różne ….trawy, żurawki i inne….byle było pięknie i kolorowo…a także estetycznie…bardzo mi się podobają Twoje, kolorowe trawy i żurawki są niezastąpione…sama jestem ciekawa co ja w tym sezonie wymyślę…:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *