Kolor w ogrodzie,  W moim ogrodzie

Kompozycja w kolorze roku 2018 do donicy tarasowej

Zbliża się czas, kiedy będziemy obsadzać skrzynki balkonowe i donice tarasowe roślinami. Większość z nas wybiera rośliny jednoroczne, albo jednorocznymi uzupełnia kompozycje traw, bylin czy nawet krzewów w donicach. Dziś przychodzę do Was z propozycją obsadzenia takiej donicy, która idealnie wpasowuje się w trend koloru roku 2018 ogłoszonego przez Instytut Pantone. Tym kolorem jest kolor fioletowy. Moja donica, która o cały rok wyprzedziła trend 😉 pojawiła się u mnie w ubiegłym roku i do samego grudnia żyła, idealnie komponując się z rosnącą obok lawendą.

kompozycja w kolorze roku 2018

Dodatkowym atutem tej kompozycji jest to, że użyte w niej rośliny cudownie pachną. Jest to więc świetna propozycja przed drzwi wejściowe lub w okolicach miejsca, gdzie najczęściej wypoczywamy.

Teraz do rzeczy.

Jakie rośliny są użyte w tej kompozycji?

Główne skrzypce grają tu dwie rośliny kwitnące: heliotrop oraz surfinia o pełnych, pachnących kwiatach. Heliotrop to jeden z moich ulubionych kwiatów balkonowych. Przeczytacie o nim TUTAJ. Każdego roku wybierałam jednak takie niższe odmiany, w tym postanowiłam zaryzykować i postawić na odmianę wyższą. I to był strzał w dziesiątkę! Fajnie skomponował się z pozostałymi, przewieszającymi się roślinami, stanowiąc wysoki element kompozycji. I ten cudowny zapach… Za każdym razem jak przechodziłam przez drzwi wejściowe otulał delikatną mgiełką. Niejednokrotnie pochylałam się, by wąchać go z bliska. Musiało to zabawnie wyglądać, jak kłaniam się przed otwarciem drzwi 🙂

Ta surfinia pachnąca nie rozrasta się tak bujnie jak chociażby supertunie Vista, które też miałam w ubiegłym roku (TUTAJ możecie zobaczyć kompozycje z nimi) jednak w zestawieniu z heliotropem i dichondrą srebrzystą wyglądała według mnie fantastycznie!

Dichondra srebrzysta to ta roślinka posadzona na lewym rogu donicy. Doskonałe wypełnienie wysokich donic. Zobaczcie, do jakich rozmiarów dorosła. To zdjęcie z końca sierpnia.

W przeciwległym rogu do dichondry posadziłam komarzycę NICO. Była to maleńka sadzoneczka wyhodowana przez moją znajomą. W sumie dobrze, że nie była większa, bo jest to dosyć mocna roślina, która rośnie szybko i wypełnia całą dostępną przestrzeń. Tutaj na początku czerwca zupełnie jej nie widać w donicy

a na koniec września widać, jak wypełnia całą donicę:

Zobaczcie jak kompozycja w kolorze roku 2018 zmieniała się na przestrzeni miesięcy:

czerwiec

Lipiec:

Sierpień

Wrzesień

26 październik

23 listopad

Jak widzicie, dopóki nie przyszła zima, kompozycja w kolorze roku 2018 zdobiła wejście do mojego domu. W tym roku chyba powtórzę to zestawienie, bo jest naprawdę godne polecenia 🙂

Jeżeli chcecie zobaczyć jeszcze inne moje kompozycje zerknijcie TUTAJ, gdzie obsadzałam dużą donicę tarasową, TUTAJ wspomniane już kompozycje z roślinami z PLANTPOLU a TUTAJ wcześniejsze obsadzenia i moje TOP 10 roślin tarasowych.

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *