Róże,  W moim ogrodzie

Jasmina® – zjawiskowa piękność

Jasmina® to kolejna z moich pnących róż. Występuje także pod nazwą Korcentex ale ja operuję tylko nazwą Jasmina, bardzo pasuje mi do tej róży. Została wyhodowana w firmie Kordesa i wprowadzona do sprzedaży w 2005 roku, a 2 lata później otrzymała znak jakości ADR, co oznacza, że jest “mocną” różą, odporną na choroby grzybowe. Jest odmianą mrozoodporną do -29 stopni. Faktem jest, że ostatnie zimy były łagodne, ale zimuje u mnie tylko okopczykowana, bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Kwiaty jej nie są wielkie (6-7 cm), ale rosną zebrane w liczne bukiety po kilkanaście w jednym kwiatostanie. Kształt kwiatu jest nietypowy, zachwycający w początkowej fazie, kiedy otwierają się pierwsze płatki, pozostałe jeszcze pozostają w pąku. Kwiaty są różowe, zewnętrzne płatki jaśniejsze, serce kwiatu w intensywniejszym kolorze różowo – fioletowym. Cudownie pachnie! Nie jest to typowy zapach róż, jest słodko owocowy ale bardzo przyjemny! Główne pędy krzewu są sztywne, ale ilość kwiatów powoduje przewieszanie się kwiatostanów. Przez to jest taka eteryczna i delikatna. Jest niestety dosyć kolczasta, można rzec: jak to róża… Dobrze i długo powtarza kwitnienie. Kwitnie aż do mrozów od połowy/końca czerwca. Pierwsze kwitnienie jest zjawiskowe. Kolejne już nie tak obfite, jak to u większości róż (przynajmniej tych, które mam). Jest bezproblemową różą, z którą powinien poradzić sobie początkujący miłośnik tych kwiatów. Szczerze polecam tę odmianę!

Kwiaty jej nie są wielkie (6-7 cm), ale rosną zebrane w liczne bukiety po kilkanaście w jednym kwiatostanie.

jasmina kwiatostan

jasmina różowa pnąca

(…)otwierają się pierwsze płatki, pozostałe jeszcze pozostają w pąku

Róża jasmina

jasmina kwiaty (2)

kwiaty róży jasmina

Jasminum 4

Jasminum 1

Kwiaty są różowe, zewnętrzne płatki jaśniejsze, serce kwiatu w intensywniejszym kolorze różowo – fioletowym.kwiaty róży jasmina

jasmina różowa

jasmina kwitnąca

Jasminum 2

jasmina kwiaty

Pierwsze kwitnienie jest zjawiskowe

Jasminum 3

Jasminum

Jasminum 1

Jasminum 2

jasmina 2

jasmina

maritim i jasmina

Jasmina pnąca

jasmina róża

jasmina z psem

róża pnąca jasmina

11 komentarzy

  • joanna

    Piekna jest ta roza . Jesienia kupie ja i posadze przy bramce .
    Chcialabym rowniez zapytac gdzie mozna kupic takie mocne podpory . Kupilam kiedys na Allegro ale okazaly sie slabe , wiotkie i do niczego .
    Serdecznie pozdrawiam

    • Leo

      Myślę, że będziesz zadowolona. Co do podpór – moje to handmade 🙂 Mąż zrobił według mojego pomysłu. Solidne są rzeczywiście z drutu żebrowanego fi 12, spawane, a na koniec pomalowane. Wkopane w ziemię na ok. 40-50 cm. Jak chcesz dokładne wymiary albo instrukcję pisz śmiało. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do zaglądania 🙂

    • Leo

      Te podpory mają ok. 2,5-2,6 m wysokości (tylko część jest wkopana w ziemię) a szerokość ok. 40 cm (tak z pamięci piszę, dawno już je robiliśmy).

  • Joanna

    Cieszę się, że tu trafiłam. Wpisy są interesujące i okraszone naprawdę robiącymi wrażenie zdjęciami, dzięki którym wiem np., że chcę mieć u siebie Jasminę 🙂 Nigdy wcześniej o niej nie myślałam, a przecież z ADR, takim pokrojem i do tego pachnąca jest po prostu idealna. Zastanawiam się tylko, czy da radę w dużym pojemniku na tarasie od południowo-zachodniej strony. Powoli wprowadzam tu róże, choć na razie same maluchy angielskie, które nie wyrastają do 1 m, ale ta jest tak śliczna, że zamarzyła mi się opleciona wokół balustrady i wspinająca się na ścianę.
    Przy okazji – jeśli ta informacja gdzieś tu przemykała, to jeszcze jej nie znalazłam – czy polecasz szczególnie którąś ze szkółek? Mam dobre doświadczenia z Floribundą, ale nie wszystko niestety mają.

    • Leo

      Strona południowo – zachodnia myślę, że będzie idealna, natomiast pewnie w pojemniku nie osiągnie takich rozmiarów 🙂 Ale wiesz, jak Ci się marzy, a nie masz możliwości posadzić w gruncie to sadź do pojemnika. Marzenia są po to, żeby je spełniać 🙂
      Co do szkółki: ja najczęściej kupuję w szkółce http://rosarium.com.pl/ W zasadzie wysyłkowo róże tylko tam kupowałam i polecam 🙂

  • Kuba

    Wsadziłem te odmiane na jesieni. I mimo wilgotnego roku dopiero teraz puściła nowe pędy. Jeden z nich ma dopiero około 20cm… zastanawiam się czy coś je blokuje żeby rosnąć czy ona ma taki wolny przyrost:/ wsadziłem je w glebe gliniastą ale dołek cały dałem żyzną glebe uniwersalną…

  • Roza

    Szukając zdjęć Jasminy znalazłam Pani bloga i te piękne zdjęcia.
    Róża jest przepiękna, a te podpory eleganckie, dyskretne i oryginalne.
    Poproszę mojego tatę, aby takie zrobił. Z tego co widzę, to składają się z dwóch zgiętych drutów?
    Gdyby mogła Pani podać więcej szczegółów, byłabym wdzięczna.
    Czy mogłaby Pani podać również nazwę tej ciemnoróżowej róży która również widoczna jest na zdjęciach?
    Jako artystka zachwycam się zdjęciami. Ma Pani świetne oko.

    • Leo

      2 zgięte druty żebrowane, które zostały po budowie, w 3 miejscach spięte (przyspawane) koło z drutu jakiegoś cieńszego (fi 8? Może nawet 6?)
      Z ciemniejszych róż mam Rosannę i Maritim. O tej drugiej pisałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *