W moim ogrodzie

Berberys Thunberga “Atropurpurea”

Dzisiaj przedstawię bardzo popularny i bardzo odporny krzew. Odporny na warunki glebowe, na mróz, na suszę, na… intruzów 😉 Berberys Thunberga “Artropurpurea” (Berberis thunbergii “Artropurpurea”) jest dekoracyjnym krzewem, wywodzącym się z Japonii. W naszym kraju bardzo często uprawiany w ogródkach przydomowych, chętnie sadzony w parkach, ma zastosowanie jako zieleń publiczna. Jest doskonałym krzewem na żywopłoty trudne do sforsowania ze względu na swoją gęstość oraz kolczaste gałązki. Bardzo dobrze znosi cięcie. Sadzony może być w każdej glebie i na każdym stanowisku, chociaż posadzony w cieniu straci urokliwy bordowy kolor, a jego listki będą bardziej zielone. Świetnie wygląda też jako soliter posadzony na tle zielonych roślin.

P1150776rabata 3 rabata 2 rabata 1

Krzew ten ma piękny, kopulasty pokrój. Dorasta do 1,5m wysokości i tyle samo szerokości. Jego liście są purpurowo – czerwone (u egzemplarzy rosnących w słońcu), jesienią przybierają jeszcze bardziej ognistą barwę.

jesień 3jesień 2 jesień 1

Wiosną (koniec kwietnia – maj) berberys obsypuje się tysiącami drobniutkich, żółtych kwiatów, przyjemnie i delikatnie pachnących. Jest wtedy bardzo fotogeniczny 😉

wiosna 6 wiosna 5 wiosna 4 wiosna 3 wiosna 2 wiosna 1

Pod koniec sierpnia na krzewie widoczne zaczynają być czerwone, owalne owoce, które utrzymują się przez całą zimę, stanowiąc pożywienie dla ptaków. Podobno z owoców tych można zrobić nalewkę, ale zrywanie ich z kolczastych gałęzi nie należy do najprzyjemniejszych, tym bardziej, że owoce powinny przemarznąć na krzewie więc na nalewkę zrywamy je około listopada.

owoce 1 owoce 2owoce 3Niższą odmianą tego krzewu jest berberis thunbergii atropurpurea nana. Dorasta do 60 cm wysokości przy 1 m szerokości.

Polecam berberys każdemu, zwłaszcza początkującym ogrodnikom!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *