Porady

Żurawki – sposób rozmnażania

Żurawka (Heuchera) to grupa bardzo wdzięcznych roślin zdobiących ogrody przez cały rok. Główną ich ozdobą są liście, ale żurawki mają też kwiaty. Są drobne i niepozorne, ale bardzo urokliwe. Fajnie prezentują się w kompozycjach bukietowych.

kwiaty żurawek

Liście żurawek są karbowane i klapowane w kolorach od jasnych, żółtych (hodowcy próbują nawet wyhodować żurawkę o białych liściach), poprzez zielenie, pomarańcze aż do bardzo ciemnych (purpurowych czy bordowych). Tworzą zwarte kępy dorastające do 30-40 cm wysokości. Świetnie prezentują się na obrzeżach rabat. Można je również sadzić na skalniakach a także stosować jako rośliny okrywowe. Nadają się do uprawy w pojemnikach. Można je sadzić pod drzewami i krzewami. Najpiękniej prezentują się w grupach po kilka/kilkanaście sztuk.

1 żurawki

Żurawki w naturze występują w Ameryce Północnej i rosną w wilgotnych lasach, miejscach skalistych, na zboczach gór i klifów nadmorskich. W naszych ogrodach dobrze rosną w półcieniu, nie lubią palącego słońca. Wymagają wilgotnych, przepuszczalnych gleb. W moich żurawkach jest niebywała chęć życia, gdyż rosną w pełnym słońcu a przez cały ten rok, który wiadomo, był bardzo suchy, nie dostały grama dodatkowej wody. Poza nielicznymi przypalonymi końcówkami liści trzymają się świetnie. Mam 2 odmiany bordowych: palace purple i cherries jubilee, obydwie rosną w pełnym słońcu.

żurawka

żurawka cheeries jubilee

Mam też żółto-zieloną, niestety nie znam odmiany. Ta w słońcu radzi sobie znacznie gorzej.

żółta żurawka

Żurawki są bylinami zimozielonymi. Dziwne to, nazywać bordową roślinę zieloną, (przypomniały mi się czarne jagody. Dlaczego? Czytajcie na końcu*) ale chodzi o to, że liście utrzymują się na roślinie przez całą zimę.

Czy trudno rozmnożyć żurawki? Nie! Możemy to robić w zasadzie przez cały okres wegetacji, od wiosny do późnej jesieni. Ja najpóźniej swoje rozmnażałam w drugiej dekadzie października z sukcesem 100%, świetnie też przyjęły się ukorzeniane latem (przełom lipca/sierpnia). Trochę mniejszy sukces miałam przy rozmnażaniu wiosennym, ale to z tego względu, że zapominałam o podlewaniu (tutaj rumieniec wstydu oblał me lico)

Jak się do tego zabrać? Sprawdzamy, czy roślina mateczna ma dostatecznie dużo małych sadzonek.

Tu widać roślinę z której spokojnie możemy wyodrębnić 4 inne roślinki

roślina macierzysta

Mnie kiedyś w szkółce udało się kupić wiosną żurawkę, z której do jesieni miałam prawie 30(!) roślinek. Taką roślinę albo

  • wysadzamy i dzielimy na kilka części, z której każda posiada fragment bryły korzeniowej i kilka (lub przynajmniej jedną) wyraźnie ukształtowanych roślin z widocznym środkiem rozety, albo
  • odrywamy pojedyncze sadzonki nie wykopując rośliny, staramy się oderwać je jak najniżej, przed wsadzeniem możemy zanurzyć w ukorzeniaczu.

sadzonki

Tak przygotowane sadzonki sadzimy do skrzynek w odległości 20-30cm albo od razu do gruntu (oczywiście ja tę wersję preferuję 😉 ), pamiętając, by utrzymywać wilgotne podłoże. Możemy każdą roślinę nakryć słoikiem lub odciętą butelką, by zapewnić odpowiednią wilgotność otoczenia. W tym wypadku musimy pamiętać, by codziennie przewietrzać roślinki. Słoiki zdejmujemy po 2-3 tygodniach. W pierwszą zimę dobrze jest zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami (oczywiście te w gruncie, sadzonkowane późnym latem i jesienią) okrywając np. gałązkami świerkowymi lub nawet korą. Wiecie jaka to radość sprawdzać na wiosnę ile Waszych “maluszków” wystartowało i wypuszcza młode listki? Ja codziennie biegałam od jednej malej rozetki do drugiej i czekałam na oznaki życia!

Tu są moje żurawki sadzone jesienią ubiegłego roku

żurawki roczne

żurawka sadzonka

A te są z końca października 2013 roku

żurawki sadzonki - rozmnażanie żurawek

Żurawki można rozmnażać także z nasion, ale pamiętajmy, że przy takim rozmnażaniu nie mamy gwarancji, że nowa roślina powtórzy cechy rośliny matecznej.

A jeżeli chcesz poznać inny sposób rozmnażania bylin zerknij jak rozmnażałam HOSTY

 

*Jestem Wam jeszcze winna opowieść o czarnych jagodach:

Jaś pyta taty:

-Co to za owoce?

-To są mój synu czarne jagody.

-To dlaczego są czerwone?

-Bo są jeszcze zielone. Jak będą naprawdę czerwone to się zrobią zupełnie niebieskie. 🙂

4 komentarze

  • Marta

    Leo ja tez tak rozmnażam żurawki- skutecznie w 100%. U mnie najszybciej przyrasta marmelade i arella. Po miesiącu od podziału tworzą ładną zwarta kępę. Mam kilka odmian i każda jest piękna. Także polecam te byliny do każdego ogrodu. Co do cytrynowych żurawek to ja swoje ze słońca przesadziłam w cień i od razu zauważyłam mega poprawę. Nie warto aby się paliły na słońcu.
    Fajny post. Buziaki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *