Uncategorized

Jak postępować z różami po kwitnieniu?

Róże to niewątpliwie królowe naszych ogrodów. Chociaż w drugiej połowie lata koronę muszą dzielić z równie pięknymi i majestatycznymi hortensjami, to jednak róże ze względu nie tylko na piękny wygląd, ale też oszałamiający zapach dla wielu pozostaną jedynymi panującymi 🙂

przycinanie róż po kwitnieniu

W dzisiejszych czasach na rynku jest coraz więcej odmian róż, które powtarzają kwitnienie i kwitną aż do samych mrozów. Niekiedy śnieg pokrywa jeszcze kwitnące kwiaty.

Aby róże pięknie kwitły i pięknie wyglądały musimy poświęcić im trochę czasu wykonując zabiegi pielęgnacyjne, które im w tym pomogą. Najważniejszy z nich to usuwanie przekwitłych kwiatów czy nawet całych kwiatostanów, czyli

przycinanie róż po kwitnieniu.

O tym zabiegu pisałam już TUTAJ i jest to nadal najchętniej czytany post na blogu. W tym roku postanowiłam nagrać instrukcję filmową.

Róże musimy także zabezpieczyć na zimę. Jak ja to robię? TUTAJ pokazywałam, a o przycinaniu wiosennym pisałam TUTAJ

Ten cytowany już wpis o przycinaniu róż został zaktualizowany o film. Jednak umieszczam go też tutaj zwłaszcza z myślą o osobach, które nie subskrybują mojego kanału na YouTube i rzadko wracają do postów archiwalnych.

Podzieliłam się z Wami informacją, którą przekazała mi Monika, nazywana na pewnym forum “królową róż”. To od niej dowiedziałam się, że wykonując przycinanie róż po kwitnieniu dobrze jest usunąć pierwszy liść odsłaniając pąk. Z tego pączka wyrośnie pęd z kwiatem, który niebawem zakwitnie. Zdradzę Wam z sekrecie, że to Monika zaszczepiła we mnie miłość do róż i to dzięki niej równolegle z budową domu zaczęły rosnąć na mojej działce pierwsze róże. I tak naprawdę Moniki nigdy nie poznałam osobiście, to tylko internetowa znajomość…

Mam nadzieję, że teraz już jest wszystko jasne. Jeżeli jednak masz jakieś pytania, zachęcam do zadawania tutaj w komentarzach, na mojej stronie na facebooku albo w komentarzach pod filmem na YouTube.

A jeżeli lubisz do mnie zaglądać, uważasz, że wpisy są ciekawe, milo mi będzie, jeżeli udostępnisz, polubisz albo skomentujesz 🙂

3 komentarze

  • Jak przyciąć róże po przekwitnięciu.

    Serdecznie Pani dziękuję za treściwe wyjaśnienie jak ”przyciąć kwiatostany róż po przekwitnięciu”” Zawsze mam duże obiekcje co do cięcia ale teraz jestem zupełnie przekonana. Dziękuję życzę Pani dużo zdrowia i sił w pokonywaniu wszelkich trudności dnia codziennego.

  • Irena

    Bardzo dziękuję za bardzo przydatne porady wykorzystam je w tym sezonie bo róże wyjatkowo pięknie kwitną.Jestem ciekawa czy u starych róż można znaleźć odnozki zeby posadzić nową różę są wyjatkowo piękne dla mnie.Jeszcze raz dziękuję.

    • Leo

      Można spróbować odgiąć gałązkę, przycisnąć ja do ziemi, powinna się ukorzenić, w następnym roku albo po 2 latach można odciąć i jest gotowa sadzonka. Przy niektórych różach widać, ze można “odkopać” sadzonkę, tak jest zazwyczaj przy starych, “babcinych” odmianach, w starych, wiejskich ogródkach. Natomiast większość róż kupowana ze szkółki jest szczepiona (miejsce szczepienia znajduje się pod powierzchnią ziemi) żeby roślina była odporniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *