Porady

Letnie cięcie lawendy

cięcie lawendy

Długo zbierałam się do nagrania tego filmiku, ponieważ widzę, że odwiedzacie mój blog i kanał na youtube w poszukiwaniu informacji o przycinaniu lawendy. Daję sobie rękę uciąć, że w 99% nie chodzi Wam TERAZ o wiosenne cięcie, a taki filmik już jest na moim kanale Bajka o ogrodzie. Przed wcześniejszym przycięciem i nagraniem powstrzymywał mnie tylko rój motyli, trzmieli, pszczół i innych odżywiających się nektarem kwiatowym żyjątek.

29 tydzień motyle

Ale dłużej już nie mogłam czekać dla dobra tychże żyjątek również. Po przycięciu lawenda powinna jeszcze raz zakwitnąć w tym roku jesienią i wtedy również spodziewam się na niej roju motyli. Kolejny powód jest czysto wizualny. Lawenda teraz robi się już szaro-bura i mało atrakcyjna, po przycięciu są to zielone kule, nad którymi wkrótce będzie unosić się lawendowa mgiełka świeżych kwiatów. Ogólne informacje o uprawie lawendy z filmikiem jak wiosną ją przycinać znajdziecie TUTAJ. A teraz letni filmik i letnie przycinanie lawendy.

Latem, po przekwitnięciu kwiatów ścinamy lawendę pod kwiatostanami nie ingerując w nowe pędy i nie zmniejszając wielkości krzewów. Takie ciecie formujące wykonujemy wiosną. Jeżeli chcemy lawendę ściąć w fazie, w której najintensywniej zachowuje zapach, powinniśmy to zrobić wtedy, kiedy rozkwitnie tylko kilka kwiatów na dole kwiatostanu, górna jego część pozostanie w pąkach. Ale możecie uwierzyć mi na słowo, że lawenda ścięta po całkowitym przekwitnięciu również zachowuje aromat przez minimum rok, właściwie to dwa, a dłużej jest pożyteczna dla owadów.

P.S. Oczywiście jak zawsze stresuję się jak filmik zostanie przyjęty 😉

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *