Porady

Kwiaty jednoroczne do bukietu

Nie wiem czy ktoś też ma podobnie do mnie, ale szkoda mi ścinać kwiaty do bukietów. Szkoda, bo wiem, że na rabacie będą dłużej cieszyły moje oczy. Teraz na przykład mój ogród jest pełen tulipanów, a do wazonu wolę kupić… No cóż, taki typ 😉 Wiem, że każdy mój kwiat ma swoje miejsce i wydaje mi się, że jeśli go zerwę to powstanie dziura nie do zastąpienia… Ale… każda reguła ma wyjątek. Jak się głębiej zastanowię, to przypominam sobie, że pojawiają się w moim domu bukiety z kwiatów z mojego ogrodu.

kwiaty jednoroczne do bukietu

Co to za kwiaty? Lawenda, szafirki, róże… Czyli takie, które rosną w tak wielkiej masie, że zerwanie kilku (w przypadku szafirków czy lawendy nawet kilkuset) do bukietu nie spowoduje braku na rabacie czy krzewie.

W tym roku postanowiłam zrobić eksperyment i posiać kwiaty jednoroczne z przeznaczeniem typowo na kwiat cięty do kompozycji bukietowych. Ciekawe, czy tych kwiatów nie będzie mi szkoda ścinać 😉 Zrobiłam przegląd jednorocznych i wybrałam takie, które ładnie powinny wyglądać w wazonie.

 

kwiaty jednoroczne do bukietu

Oto moja lista

10 kwiatów jednorocznych przeznaczonych do bukietów:

  1. Cynia wytworna daliowa ENVY to roślina o kwiatach w niespotykanym zielonkawym kolorze, dorasta do 60 cm, wydaje się idealna na kwiat cięty
  2. Cynia skabiozowa zauroczył mnie wygląd jej kwiatów, mam nadzieję, że będą tak efektowne jak na opakowaniu.
  3. Kleome ciernista to roślina o bardzo efektownych kwiatach, dorasta do 100-150 cm wysokości, a w wazonie zachowuje świeżość do 2 tygodni.
  4. Kartamus zwany też KROKOSZEM BALWIERSKIM kolejny oryginalny kwiat
  5. ONĘTEK inaczej KOSMOS – zwiewny, lekki, z dużymi kwiatami
  6. Lewkonia wielopędowa pełne obfite kwiatostany pięknie wypełnią kompozycje
  7. LWIA PASZCZA wysoka, ma kwiatostany aż 20-50 cm długości!
  8. SŁONECZNIK ogrodowy – któż nie zna tego pięknego, swojskiego kwiatka?
  9. WILCZOMLECZ BIAŁOBRZEGI – jako uzupełnienie każdej kompozycji
  10. ZATRWIAN LETNI urzekł mnie ciekawy kształt kwiatów.

Miało być 10, ale dorzucę jeszcze do tego zestawiania wielkokwiatowe odmiany aksamitek i astry. Ich duże kwiaty i bogactwo kolorów będą doskonałą bazą do wielu kompozycji.

Teraz pozostaje mi tylko jakoś zgrabnie zaplanować rabaty, na których wysieję te rośliny i całe lato powinnam mieć świeże kwiaty w wazonie ze swojego ogródka. Planami wysiewu na rabacie podzielę się oczywiście z Wami jak tylko powstaną 🙂

2 komentarze

  • Urtica

    Ja też nie ścinam kwiatów – szkoda mi po prostu.
    Niektóre z tych kwiatów to chyba na przyszły rok dopiero? Jeśli trzeba je wysiać w lutym pod osłoną, a sadzić w maju – to chyba za późno?
    Czy nie przejmujesz się i siejesz w maju do gruntu?

    • Leo

      W sumie zatrwian i aksamitki czekają na wysadzenie, kleome też, ale tej mi wzeszła tylko 1 roślinka. Już wiem, że niepotrzebnie przykryłam nasiona. Wysiałam jeszcze raz i czekam. A pozostałe idą od razu do gruntu. Najwyżej później zakwitną 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *