W moim ogrodzie

Kolkwicja chińska (Kolkwizia amabilis)

Kolkwicja chińska (Kolkwizia amabilis) jest pięknym, aczkolwiek niezbyt często spotykanym krzewem. A szkoda! Może być doskonałym akcentem w ogrodzie. Cudownie prezentuje się na tle zieleni. Może być posadzona jako soliter na trawniku lub przy zielonej ścianie z żywotników. Zieleń cudownie podkreśli eteryczność krzewu i doskonale wyeksponuje oblepione kwiatami gałązki.

kolkwicja 7

kolkwicja chińska 1

Krzew ten może osiągać do 3 m wysokości i tyle samo szerokości. Jego delikatne gałązki malowniczo wyginają się pod ciężarem kwiatów

kolkwicja 4

kolkwicja chińska 3

kolkwicja 3

Kwiaty są lekko różowe z pomarańczowo-żółtą plamką, zebrane z obfite grona.

kolkwicja

kolkwicja 2

kolkwicja 2

kolkwicja 1

Kwitnie długo, od maja do końca czerwca. Nie jest rośliną wymagającą co do gleby i stanowiska, jednak najlepiej rośnie na glebie piaszczysto – gliniastej i słonecznym stanowisku. W czasie kwitnienia i w okresie suszy dobrze jest roślinę podlewać. Może rosnąć w półcieniu, ale wówczas jej kwitnienie nie jest tak obfite. Często (aczkolwiek nie zawsze) pełnię kwitnienia osiąga dopiero po 3-4 latach od posadzenia (pod warunkiem, że sadzonki były pozyskane wegetatywnie, z nasion może zakwitnąć nawet po 10 latach) Jest całkowicie odporna na szkodniki i choroby oraz jest rośliną mrozoodporną. Czasami, w wyjątkowo srogie zimy, mogą przemarzać pojedyncze, jednoroczne przyrosty, ale po przemarznięciu dobrze się regeneruje.

Nie wymaga cięcia, ale dobrze je znosi. Można przycinać roślinę po kwitnieniu, gdyż kwitnie na ubiegłorocznych pędach albo wiosną prześwietlać krzew usuwając stare, zbyt zagęszczone gałęzie.

Kolkwicja łatwo się rozmnaża z sadzonek zielnych oraz nasion. Sadzonki pobieramy po kwitnieniu i umieszczamy w przepuszczalnym podłożu. Dobrze jest okryć je folią lub słoikiem by zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Po upływie 3-6 tygodni rośliny powinny się ukorzenić. Nasiona natomiast zbieramy jesienią i przechowujemy w suchym miejscu do wiosny, kiedy możemy je wysiewać.

Jest krzewem zrzucającym liście na zimę. Jesienią delikatne liście przebarwiają się na czerwono-brązowy kolor i dosyć długo utrzymują się na krzewie.

kolkwicja jesień

Angielska nazwa rośliny “Beautybush” czyli “piękny krzew” mówi o kolkwicji wszystko 🙂

kolkwicja 1

DSC_0014

kolkwicja

kolkwicja 5

kolkwicja chińska 2

kolkwicja 6

Moja kolkwicja jest jeszcze młodym krzewem i pomimo tego, ze na docelowym miejscu rośnie trzeci rok, dopiero kwitnie po raz pierwszy. Jej podstawową wadą jest to, że zdjęcie nie oddaje jej całkowitego piękna. Musicie uwierzyć mi na słowo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *