Kalendarz ogrodnika,  Porady

Kalendarz ogrodnika – luty

kalendarz ogrodnika luty

AKTUALIZACJA z 1.02.2018 roku

Tegoroczny koniec stycznia przypomina bardziej ten sprzed 2 lat, niż ubiegłoroczny. Na INSTAGRAMIE pojawiają się już przebiśniegi, słońce ostatniego dnia stycznia grzało pięknie, ale na najbliższy tydzień zapowiadane są jeszcze ujemne temperatury. Niemniej w ciągu miesiąca część prac zebranych w poniższym wpisie powinno się udać zrealizować

 

Kalendarz ogrodnika luty

Opublikowano 01.02.2016

Po ciepłej tegorocznej końcówce stycznia luty też zapowiada się podobny. Zima nie przypomina tych sprzed kilkunastu/dwudziestukilku lat. Jest ciepło. Nosy zaczynają wystawiać pierwsze wiosenne rośliny cebulowe. Kwitną leszczyny. Co w tak ciepłym lutym ma do zrobienia ogrodnik w swoim ogrodzie? Może wziąć kubek kawy w ręce i poszukać wiosny. W Polsce centralnej pokazują się tulipany, krokusy i narcyzy. To dopiero początek lutego, do końca miesiąca pewnie niektóre z nich będą już kwitły. A my (ogrodnicy) możemy powoli zabierać się za porządki.

Zacznijmy od:

  • przycięcia pędów winorośli
  • wycięcia zeszłorocznych suchych bylin, które zostawiliśmy na rabatach
  • wycięcia suchych traw
  • możemy przyciąć maliny, jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią (te kwitnące na jednorocznych pędach ścinamy nisko, spróbujmy jednak zostawić kilka pędów owocujących w ubiegłym roku wówczas zakwitną i będą owocowały wcześniej o jakieś 3-4 tygodnie – sprawdzone!)
  • przycinamy owocujące w ubiegłym roku pędy jeżyny bezkolcowej, gdyż owocuje ona na pędach dwuletnich
  • prześwietlamy drzewa owocowe

Pozostając w temacie drzew owocowych

  • bielimy pnie i grubsze konary drzew wapnem
  • jeżeli temperatura będzie utrzymywała się powyżej 6 stopni możemy wykonać oprysk na kędzierzawość liści brzoskwiń Sylitem lub Miedzianem. Oprysk wykonajmy też na sąsiadujących drzewach owocowych a także na nektarynie, moreli śliwach oraz… migdałkach trójklapowych (prunus triloba)

Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię to wiosenne przycinanie 😉 Więcej o przycinaniu przeczytasz tutaj: Cięcie wiosenne co i jak? Ale radzę jeszcze z większością prac z sekatorem wstrzymać się do końca miesiąca albo nawet początku marca.

W lutym możemy już

  • rozpocząć produkcję rozsady roślin, które mają długi okres kiełkowania i wzrostu (np. lobelii, selerów i porów, możemy wysiać begonię wiecznie kwitnącą czy szałwię błyszczącą oraz poziomkę) Wiecie, gdzie najlepiej zaopatrzyć się w nasiona? Zapraszam do mojego sklepu internetowego …akcenty ogrodowe 😉
  • Możemy również spróbować ukorzenić pędy lawendy. TUTAJ napisałam, jak ja to robiłam

Jeżeli chcemy wiosnę zaprosić do swojego domu utnijmy w ogrodzie kilka gałązek forsycji  albo migdałka i wstawmy w domu do wazonu z wodą. Zakwitną po około 2 tygodniach 🙂

A teraz kilka przysłów na luty:

Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy.

Czasem się luty zlituje że człek niby wiosnę czuje ale czasem się tak zżyma że człek prawie nie wytrzyma.

Gdy w Gromnice (2.II) pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie.

Gdy w Gromniczną jest ładnie, dużo śniegu jeszcze spadnie.

Gdy luty z wiatrami, rychła wiosna przed nami.

Silne wiatry przy końcu lutego, spodziewaj się zatem lata żyznego.

Czyli albo będzie dobrze, albo nie 😉

Uściski


A dla przypomnienia notka jaką zrobiłam 1.02 2017 roku:

Chciałam przypomnieć Wam kalendarz prac w ogrodzie na luty, który przygotowałam w ubiegłym roku, ale okazuje się, że ubiegłoroczny przełom stycznia i lutego był zupełnie inny niż ten. Jak przeczytacie poniżej na początku lutego już pachniało wiosną. A dzisiaj? Rano u nas -8 stopni, śnieg jak spadł na początku roku tak leży do tej pory, ziemia zmarznięta… Jeszcze nie w głowie nam przycinanie, a w ubiegłym roku już o tym myśleliśmy… Ale być może jak zima się odwróci to na dobre? Miejmy taką nadzieję Być może uda się zrealizować niektóre punkty przedstawione w tym wpisie. W niektórych mróz i śnieg nie przeszkadza, gdyż zależą od ilości i mocy słońca oraz długości dnia (np. bielenie drzew czy produkcja rozsady) Przeczytajcie wiec ubiegłoroczny wpis i przy odpowiedniej pogodzie zastosujcie zawarte wskazówki:

13 komentarzy

  • Bożka

    W Poznaniu dzisiaj 10 stopni na plusie. Sugerując się przysłowiem – będzie jeszcze dużo śniegu…Będzie albo nie będzie 😉 Póki co można wstępnie posprzątać w ogródku.

    • Leo

      Jest ciepło, ale mogą jeszcze wrócić mrozy, lepiej jeszcze trochę poczekać ze zdjęciem osłon. Dużo roślin masz okrytych? Jeżeli nie, to np. w weekend (ma podobno być bardzo ciepło) możesz osłony trochę rozluźnić i trochę “przewietrzyć” rośliny. Przy okazji zobaczysz, czy nic się nie dzieje pod osłonami, ale na stałe to chyba jeszcze za wcześnie…

      • Iwo

        Mam tylko kilka okrytych roślin – głównie hortensje ogrodowe i na nich najbardziej mi zależy.
        Dziękuję za radę, w ten weekend ma być ciepło, więc je przewietrzę 🙂

          • Iwo

            Na szczęście mają się dobrze, jeszcze “śpią”. Ale w związku z tym, że jest ciepło chyba będę je co kilka dni wietrzyła… Zauważyłam natomiast, że narcyzy, które wypuściły listki już w grudniu – zmarzły, mam nadzieję, że jeszcze odbiją ?

          • Leo

            Ale zmarzły i nic nie widać, czy tylko czubki listków są zmarznięte? U mnie jednego roku też wyszły w grudniu a potem bardzo mroźno było, długo na dodatek i zmarzły niestety… Ale w tym roku te mrozy były krótkotrwałe, może odbiją…

          • Iwo

            Listki były już dosyć długie ( kilka centymetrów ) i całe są przemarznięte 🙁 Może wypuszczą nowe ? Bo z tych to już raczej nic nie będzie ….

  • Aga

    Oj! W tym roku będzie chyba inaczej Bo u mnie na wschodzie zima cały czas trzyma⛄ Śnieg szczelnie przykrywa ziemię , ale to dobrze bo chroni te zimujące w ziemi przed mrozem ❄❄A prognozy nie są optymistyczne dla prac w ogrodzie -10 w dzień No ale kiedyś ta wiosna nadejdzie Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *