Róże,  W moim ogrodzie

Compassion – piękna fotomodelka

Compassion to kolejna z moich pnących róż. Inna nazwa tej róży to Belle de Londress. Znalazła się u mnie zupełnie przypadkowo, przez pomyłkę. Zakupiłam ją jako Rosarium Uetersen razem z wieloma innymi różami, w szkółce przez internet. Jako jedyna nie przyjęła się tak jak pozostałe i bardzo długo siedziała pod ziemią. Ponieważ ja zawsze roślinom swoim daję szansę i nie spisuję ich na straty od razu, podobnie było i z tą różą. Wyszła po kilku miesiącach i okazała się inną różą niż w zamówieniu. Szybka narada z właścicielami szkółki i identyfikacja: to Compassion. Dziś mogę stwierdzić, że to z całą pewnością jedna z piękniejszych pomyłek w moim życiu.

Dla mnie ta róża jest jak fotomodelka, pięknie wychodzi na zdjęciach.

Compassion 2Compassion 6

W fazie pąka jest naprawdę zachwycająca. Kilka odcieniu różu, przechodzące przez morelowy aż do żółtego w podstawie. Do tego smukły, wydłużony kształt delikatnie rozchylających się płatków dyskretnie ukazujących precyzyjnie ułożony środek kwiatu. Kwiaty są pełne przyjemnie pachnące, z cudowną rozetką środkowych płatków, łososioworóżowe do 12cm średnicy. Przypominają kwiaty róż wielkokwiatowych, ale zebrane są po kilka w kwiatostanach.

Sam krzew, hmmm… w różnych źródłach podawane jest, że osiąga rozmiary 1,5-2m, a w sprzyjających warunkach dorasta nawet do 4m. U mnie na razie ma mniej więcej te 1,5m, rośnie wolniej niż inne różane krzewy posadzone w tym samym czasie. Jest mrozoodporny według źródeł do -29*. U mnie bez problemu zimuje bez okrycia. Dosyć odporna na choroby. Zauważyłam też, że mszyce lubią ją znacznie mniej niż np. Maritim czy Alana Titchmarsha. Krzew ma sztywne pędy i duże błyszczące liście.

Compassion należy sadzić na stanowiskach słonecznych, toleruje też półcień, ale kwitnienie wtedy może nie być tak obfite.  Jest różą powtarzającą kwitnienie, dlatego jej kwiatami możemy cieszyć się aż do późnej jesieni. Ja swoją przywiązuję do podpory. Wiosną przycinam według wskazówek opisanych tutaj (klik) Posiada niemiecki znak jakości róż ADR.

Róża compassion pączek 2

(…)w fazie pąka jest naprawdę zachwycająca(…)

Róża compassion pączekRóża compassion pączek 1Compassion 3Compassion 7Compassion 1Róża compassion pąki

(…)Kwiaty są pełne przyjemnie pachnące, z cudowną rozetką środkowych płatków(…)

róża pnąca powtarzającaCompassion 10Compassion 5compassionCompassion 9Róża compassion

(…)zebrane są po kilka w kwiatostanach(…)

Compassion 4

Krzew:

Compassion 8pnąca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *