Suszone kwiaty hortensji do bukietu

Hortensje bukietowe to fantastyczne rośliny, które cieszą nas kwiatami przez bardzo długi okres. Zaczynają kwitnienie już w lipcu, niektóre nawet pod koniec czerwca, a suche kwiaty ścinamy dopiero wiosną.

Kwiaty początkowo są białe, ale z biegiem czasu zmieniają kolor w zależności od odmiany, którą posiadamy. Przekwitając mogą być limonkowe jak ‚annabell’ czy ‚limelight’, poprzez różowe aż do bordowych. Świetnie trzymają się w suchych bukietach.

Jedną z najstarszych hortensji w moim ogrodzie jest hortensja ‚Phantom’ TUTAJ o niej pisałam.

suszone-kwiaty-hortensji-001

Ja mam jeden, sprawdzony już patent na zachowanie kwiatów hortensji w świetnym stanie. Pozwalam im zasuszyć się na krzewie. Zresztą, w filmiku wszystko opowiedziałam.

Tak ścięte kwiaty hortensji ‚Phantom’ stały u mnie kiedyś przez dwa lata i przez cały ten czas świetnie wyglądały.

suszone hortensje

Kiedyś ścięłam hortensje, które miały jeszcze białe płatki i wtedy płatki bardzo się pomarszczyły (na zdjęciu powyżej też je widać). Pewnie w takiej sytuacji trzeba by zastosować którąś z tajnych metod jak suszenie w kaszy mannie 😉 Może kiedyś spróbuję, wtedy dam Wam znać. Nie obiecuję jednak, że będę się w to bawić 😉

Samoczynne zasuszenie kwiatów na krzewie to według mnie najlepszy i najpewniejszy sposób na bukiet z suszonych hortensji.

suszone-kwiaty-hortensji-002

 

Jeszcze jedna uwaga: nie możemy ze ścięciem zasuszonych kwiatów czekać zbyt długo, gdyż po niespodziewanym przymrozku kwiaty staną się brązowe i brzydkie. Mnie  tak mróz zaskoczył w ubiegłym roku. Nagle jednej nocy kwiaty przestały być atrakcyjne do bukietu. Na całe szczęście w tym roku byłam pierwsza przed mrozem i mam bukiet, którego składnikiem są suszone kwiaty hortensji i kłosy prosa rózgowatego.

suszone-kwiaty-hortensji-001

(Visited 1 675 times, 1 visits today)

8 myśli na temat “Suszone kwiaty hortensji do bukietu

 1. Bardzo fajny pomysł i faktycznie świetnie wyglada Twoja hortensja w połączeniu z trawami. Jestem pewna, że z takim bukietem nawet sroga zima nie będzie taka straszna 🙂 Pozdrawiam!

  1. Uwielbiam połączenie traw i hortensji. Zimą również w ogrodzie zarówno jedne jak i drugie świetnie wyglądają. Dzięki za odwiedziny. Pozdrawiam 🙂

  1. Ojej… Zmarzły całkiem? Szkoda… Ale takie suszone kwiaty hortensji również na krzewie zimą fajnie wyglądają, chociaż bez koloru 😉

 2. zachwyciłam się tym pomysłem –
  bukiet w prostej szklanej formie
  prezentuje się okazale ale bez
  zbytniej przesady – fajnie ujrzeć
  Lwicę w akcji :DDD

  zerknęłam również do filmiku o
  przycinaniu lawendy i niesamowity
  pies zdobył me serce!
  a jak te ciasteczka lawendowe się robi?

Dodaj komentarz