Porady

Co zrobić z opakowaniami po środkach ochrony roślin?

Czy mój ogród jest piękny? Tak! Bo jest mój! Bo każdą roślinkę wyhodowałam sama od maleńkiej sadzonki, a często nawet z patyka. Bo rozmawiam z nimi, cieszę się z pierwszych pąków, uspokajam wpatrując w soczystą zieleń liści. Znam moje rośliny bardzo dobrze i w mgnieniu oka wiem, kiedy jest im źle. I wtedy staram się im pomóc. Kiedy widzę, że są głodne – dokarmiam, kiedy smutne spuszczają listki – podlewam, ale są też takie chwile, kiedy wyciągam ciężką artylerię czyli chemiczne środki ochrony roślin (ŚOR). Tak, tak! Zdarza mi się co jakiś czas odejść od ekologicznych sposobów ochrony i serwuję moim roślinom (a właściwie ich wrogom) jakiś oprysk, który kupuję w sklepie, a na opakowaniu którego widnieje  przynajmniej jeden z tych znaków:

opakowania po środkach ochrony roślin

Jestem osobą, która na pierwszym planie stawia ekologię ale właściwe i nie nadmierne stosowanie środków chemicznych nie kłóci się z moimi ideami. Bo jak np. walczyć z tymi paskudami?

dsc_0181

Na czym polega racjonalne stosowanie środków potocznie zwanych “chemicznymi”? Przede wszystkim czytajmy ulotki i stosujmy się do nich. Dołóżmy wszelkich starań, by jak najmniej szkodzić. A po zakończeniu pracy pozostaje nam zadbać o resztki i opakowania po ŚOR. Mam nadzieję, że wszyscy wiedzą, że resztek tych preparatów nie wylewamy do kanalizacji ani na glebę? Co więc z nimi zrobić? Jeżeli zostały nam jakieś niezużyte środki, które już się przeterminowały musimy je potraktować jako odpad niebezpieczny. Trzeba poszukać na terenie gminy miejsca, gdzie takie odpady są przyjmowane i tam je zwrócić. Informacji można szukać w Urzędzie Gminy lub w Internecie.

A co z opakowaniami? Broń Boże nie wyrzucamy do normalnych odpadów segregowanych typu plastik czy szkło. Normalne odpady podlegają recyklingowi, są przerabiane na produkty mające kontakt z żywnością, z organizmami żywymi. Opakowania po środkach ochrony roślin również podlegają recyklingowi, uzyskany surowiec jest wykorzystywany do produkcji elementów, które muszą mieć zachowane wysokie parametry jakościowe, ale nie mają kontaktu z ludźmi, zwierzętami czy żywnością.

Zbiór opakowań po śor koordynuje PSOR (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin). Zapewnia on odzysk, recykling i utylizację opakowań zgodnie z wymogami prawnymi.

Co więc robimy z tymi opakowaniami? Po wylaniu substancji do opryskiwacza napełniamy opakowanie po śor do 1/3 objętości wodą , płuczemy i popłuczyny wlewamy do opryskiwacza. Czynność powtarzamy jeszcze dwukrotnie (czyli w sumie płuczemy 3 razy). Tak wypłukane opakowanie powinniśmy zwrócić do punktu, w którym zakupiliśmy środek albo do najbliższego punktu prowadzącego zbiórkę opakowań. TUTAJ możesz sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy znajdują się punkty przyjmujące czyste opakowania po środkach ochrony roślin. Jedziesz do takiego miejsca i po prostu zostawiasz im opakowanie. Nie musisz mieć nawet faktury czy paragonu. Pracownicy sklepu czy hurtowni mają obowiązek takie opakowanie przyjąć. A Ty masz świadomość, że zrobiłaś/zrobiłeś coś pożytecznego dla środowiska. No i jeszcze działasz zgodnie z prawem, które taki obowiązek nakłada. A znacie  powiedzenie: nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności?

Jeżeli masz jakieś pytania, dręczą Cię jakieś wątpliwości dotyczące opakowań lub punkt, w którym zakupiłeś środek nie chce go przyjąć, zawsze możesz zadzwonić na infolinię PSOR 801 561 461 lub 58 622 01 08.

Mam nadzieję, że informacja o zbiórce opakowań dotrze do jak największego grona odbiorców, bo dbanie o nasze środowisko jest bardzo ważne. I pamiętaj: LICZY SIĘ KAŻDE OPAKOWANIE!

2 komentarze

  • Tajfun

    Dziękuję za informacje nie wiedziałem, że sklep ma obowiązek przyjąć puste opakowania z PE po ŚRO. Zawsze je gromadziłem i potem większą partią wywoziłem do specjalnego punktu. Teraz od razu będę zawoził do sklepu.

    • Leo

      Niestety nie zawsze pojemniki na te opakowania są wystawione, ale wystarczy zapytać i powinni przyjąć. Ba! mają obowiązek, jeżeli takie środki sprzedają 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *