Jasmina® – zjawiskowa piękność

Jasmina® to kolejna z moich pnących róż. Występuje także pod nazwą Korcentex ale ja operuję tylko nazwą Jasmina, bardzo pasuje mi do tej róży. Została wyhodowana w firmie Kordesa i wprowadzona do sprzedaży w 2005 roku, a 2 lata później otrzymała znak jakości ADR, co oznacza, że jest „mocną” różą, odporną na choroby grzybowe. Jest odmianą mrozoodporną do -29 stopni. Faktem jest, że ostatnie zimy były łagodne, ale zimuje u mnie tylko okopczykowana, bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Kwiaty jej nie są wielkie (6-7 cm), ale rosną zebrane w liczne bukiety po kilkanaście w jednym kwiatostanie. Kształt kwiatu jest nietypowy, zachwycający w początkowej fazie, kiedy otwierają się pierwsze płatki, pozostałe jeszcze pozostają w pąku. Kwiaty są różowe, zewnętrzne płatki jaśniejsze, serce kwiatu w intensywniejszym kolorze różowo – fioletowym. Cudownie pachnie! Nie jest to typowy zapach róż, jest słodko owocowy ale bardzo przyjemny! Główne pędy krzewu są sztywne, ale ilość kwiatów powoduje przewieszanie się kwiatostanów. Przez to jest taka eteryczna i delikatna. Jest niestety dosyć kolczasta, można rzec: jak to róża… Dobrze i długo powtarza kwitnienie. Kwitnie aż do mrozów od połowy/końca czerwca. Pierwsze kwitnienie jest zjawiskowe. Kolejne już nie tak obfite, jak to u większości róż (przynajmniej tych, które mam). Jest bezproblemową różą, z którą powinien poradzić sobie początkujący miłośnik tych kwiatów. Szczerze polecam tę odmianę!

Kwiaty jej nie są wielkie (6-7 cm), ale rosną zebrane w liczne bukiety po kilkanaście w jednym kwiatostanie.

jasmina kwiatostan

jasmina różowa pnąca

(…)otwierają się pierwsze płatki, pozostałe jeszcze pozostają w pąku

Róża jasmina

jasmina kwiaty (2)

kwiaty róży jasmina

Jasminum 4

Jasminum 1

Kwiaty są różowe, zewnętrzne płatki jaśniejsze, serce kwiatu w intensywniejszym kolorze różowo – fioletowym.kwiaty róży jasmina

jasmina różowa

jasmina kwitnąca

Jasminum 2

jasmina kwiaty

Pierwsze kwitnienie jest zjawiskowe

Jasminum 3

Jasminum

Jasminum 1

Jasminum 2

jasmina 2

jasmina

maritim i jasmina

Jasmina pnąca

jasmina róża

jasmina z psem

róża pnąca jasmina

(Visited 1 434 times, 1 visits today)

6 myśli na temat “Jasmina® – zjawiskowa piękność

  1. Piekna jest ta roza . Jesienia kupie ja i posadze przy bramce .
    Chcialabym rowniez zapytac gdzie mozna kupic takie mocne podpory . Kupilam kiedys na Allegro ale okazaly sie slabe , wiotkie i do niczego .
    Serdecznie pozdrawiam

    1. Myślę, że będziesz zadowolona. Co do podpór – moje to handmade 🙂 Mąż zrobił według mojego pomysłu. Solidne są rzeczywiście z drutu żebrowanego fi 12, spawane, a na koniec pomalowane. Wkopane w ziemię na ok. 40-50 cm. Jak chcesz dokładne wymiary albo instrukcję pisz śmiało. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do zaglądania 🙂

    1. Te podpory mają ok. 2,5-2,6 m wysokości (tylko część jest wkopana w ziemię) a szerokość ok. 40 cm (tak z pamięci piszę, dawno już je robiliśmy).

Dodaj komentarz