W moim ogrodzie

Jagoda kamczacka

Tworzenie własnego ogrodu to niekończąca się przygoda, to ciągła nauka i niesamowita satysfakcja. Mnie to wciągnęło na dobre kilka lat temu. Wybierając rośliny do swojej zielonej oazy od zawsze starałam się wszystko przemyśleć ale nie ukrywam, zawsze ciągnęło mnie do roślin, które nie są bardzo popularne (przynajmniej ja ich nie znałam wcześniej), a które mają oprócz walorów dekoracyjnych również ciekawe walory użytkowe. W ten sposób na mojej działce pojawił się np. cytryniec chiński, który niestety posadziłam w złym miejscu, a próba przesadzenia nie powiodła się i teraz go już nie mam. Kolejną nieudaną próbę zaliczyłam z jagodą kamczacką. Dostałam sadzonkę od sąsiadki, niestety dostałam ją w złym momencie, bo nie przemyślałam dla niej miejsca. Wsadziłam w kąt “na później” i o niej zapomniałam. No normalne, że nie przeżyła 😉 Miałam sprawdzić jej wymagania, ale coś innego zaprzątnęło wtedy moja uwagę… Wiedziałam tylko, że jest bardzo zdrową i bogatą w cenne składniki rośliną.

Tzn nie cała jagoda kamczacka, a jej owoce. 🙂

W różnych publikacjach i na rożnych stronach można przeczytać, że zawiera: witaminę C, antocyjany, flawonoidy, kwasy fenolowe, katechiny… Brzmi to wszystko bardzo mądrze, nie uważacie? Ale trochę zbyt naukowo. Natomiast trochę rozjaśni nam się ile dobrego niosą te owoce po przeanalizowaniu cytatu dr Różańskiego ze strony “Medycyna dawna i współczesna”:

“Sok i ekstrakty z owoców mają wpływ ochronny na wątrobę, tkankę nerwową (neuroprotektor) naczynia krwionośne, siatkówkę i naczyniówkę oka, przeciwcukrzycowe, przeciwzawałowe, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Poprzez wpływ przeciwrodnikowy, antyoksydacyjny, stabilizujący strukturę błon elementarnych mogą zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów. (…) Rozszerza naczynia i zapobiega miażdżycy.”

Szczególnie jedno zdanie z tego cytatu sprawiło, że postanowiłam zdobyć sadzonki jagody kamczackiej. Teraz już wiem, czego wymaga, by pięknie i zdrowo rosnąć.

Wymagania

A właściwie nie wymaga wiele:

  • stanowisko powinno być słoneczne, ale znosi też półcień. U mojej sąsiadki rośnie u stóp magnolii i dobrze, bo podobnie jak magnolia…
  • wymaga gleb żyznych, lekko kwaśnych i niestety przepuszczalnych (niestety w moim przypadku, bo o ile żyzna i kwaśna ta moja glina jest, o tyle przepuszczalna już nie. Będę musiała jej trochę przygotować stanowisko, tzn po wykopaniu dołka wrzucę do niego trochę kompostu i wymieszam z rodzimą glebą, a dopiero potem wsadzę krzew)
  • nie wymaga cięcia. Możemy przyciąć dopiero po 5 latach usuwając stare pędy w celu prześwietlenia krzewu;
  • do pełnego i obfitego owocowania najlepiej jest posadzić obok siebie 2 odmiany. Jest to istotne, ponieważ krzewy jagody kamczackiej najlepiej owocują, gdy kwiaty jednej odmiany są zapylane pyłkiem innej odmiany.

Zbliżamy się teraz do sedna, czyli do

wyboru odmian.

Najobficiej owocującą i posiadającą największe owoce jest jagoda kamczacka WOJTEK i taką odmianę na pewno wybiorę do siebie. “Owoce sporej wielkości niezwykle aromatyczne i słodkie” to zdanie utwierdziło mnie w słuszności wyboru.

jagoda kamczacka Wojtek
zdjęcie dzięki uprzejmości p. Bartosza Spychalskiego

Aby Wojtek dobrze owocował, trzeba wybrać mu coś do duetu i tu najlepsza będzie jagoda kamczacka DUET. Owoce tej odmiany są duże i wyjątkowo smaczne. Czego chcieć więcej?

jagoda kamczacka duet
Zdjęcie dzięki uprzejmości p. Bartosza Spychalskiego

No chyba tylko jakiejś Nimfy do tego męskiego duetu. Wiadomo, od przybytku głowa nie boli, ogród mam duży to i trzecia odmiana się zmieści, tym bardziej, że termin kwitnienia jagody kamczackiej NIMFA pokrywa się z kwitnieniem odmiany Wojtek i Duet, przez co będą świetnymi zapylaczami dla siebie nawzajem. A owoce Nimfy są niezwykle słodkie z wyraźnym aromatem.

jagoda kamczacka nimfa
Zdjęcie dzięki uprzejmości p. Bartosza Spychalskiego

A co można robić z tych owoców?

Tutaj znów odwołam się do rozmowy z sąsiadką (to ta, która nauczyła mnie jak wykręcać jukę, podlewała moje doniczkowe podczas urlopu i ogólnie to taki dobry duszek 🙂 ).

  • można oczywiście spożywać na surowo
  • można gotować kompoty mieszając z innymi owocami
  • można dodawać do ciasta
  • można zrobić nalewkę
  • można zamrozić, by w czasie przesilenia jesienno – zimowego albo wiosennego dostarczyć organizmowi istną bombę witaminową używając jak wyżej do kompotu, ciasta…

Jaką przewagę mają owoce jagody kamczackiej nad innymi owocami? Przede wszystkim termin owocowania. Są to pierwsze dojrzewające owoce, przed truskawkami czy borówkami. O właściwościach zdrowotnych pisałam już na początku.

Dodatkową zaletą jest to, że krzew sam w sobie jest bardzo dekoracyjny. Rosnąc tworzy zwartą kopułkę szorstkich matowych liści.

jagody kamczackie

Wyróżnia się w ogrodzie.

jagody kamczackie

Kwiaty są kremowobiałe, niestety w większości schowane pod liśćmi, dlatego niewidoczne i tutaj nie możemy mówić o ich walorach ozdobnych.

Jagoda kamczacka to inaczej suchodrzew albo wiciokrzew jadalny (Lonicera edulis Turczaninow –wiecie dlaczego musiałam napisać tę łacińską nazwę? ;))

 

Wpis powstał w ramach współpracy z AKADEMIĄ ROŚLIN

3 komentarze

  • Paulina

    Mam cztery krzewy i jestem bardzo zadowolona – super dżemy , mrożone na zimowe dni oraz oczywiście świeże bardzo wczesne owoce.

    • Leo

      Mam nadzieję, że i ja będę zadowolona. a zwłaszcza moje dzieci, które jak tylko stopnieją śniegi dopytują czy już jakieś owoce można jeść? 😉

  • JagodaKamczackaTojestTo

    Bardzo ciekawy artykuł. Jestem plantatorem jagody kamczackiej i nie można się do niczego przyczepić. Jedyne co można dodać to trochę więcej informacji na temat odmian jagody kamczackiej bo jest ich bardzo dużo i plonują różnie. (…) Pozdrawiam serdecznie Panią Leonardę i życzę powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *