Porady

Funkie (hosty) – rozmnażanie

 

żółto zielona hosta 2Hosty to bardzo dekoracyjne byliny, łatwe w uprawie, wyróżniające się mnogością odmian. Z założenia są to rośliny do cienia, ale odpowiednio pielęgnowane rosną też pięknie w słońcu. Oczywiście dzielę się z Wami doświadczeniami z własnego podwórka, gdzie często łamię zasady podawane w książkach (z różnym skutkiem – TUTAJ np. możesz przeczytać o kocankach włoskich, które podobno nie zimują w naszym klimacie 😉 )

Dzisiaj chcę opisać sposób rozmnażania funkii (nazwy hosta i funkia używam zamiennie, jedna z nich jest nazwą łacińską (hosta), ale bardzo długo nie pamiętałam, która jest polska, obie brzmią tak samo dobrze).

Rozmnażanie host przez podział karp

Otóż wiosna jest dobrym czasem na rozmnażanie host, ponieważ wychodzą nad ziemię pąki liściowe i łatwo możemy zauważyć, czy roślina jest na tyle duża, że można ją dzielić.

hosta - przesadzanie

Ostrym szpadlem wykopujemy karpę

hosta - przesadzanie 2

…i również szpadlem dzielimy na mniejsze części

hosta - przesadzanie 3

Każda nowa sadzonka musi mieć przynajmniej jeden pąk liściowy i trochę korzonków

hosta - przesadzanie 4

Sadzonki wysadzamy na nowe miejsce, zachowując między roślinami odpowiednie odległości, które zależą od siły wzrostu danej odmiany.

DSC_0004

Ja osobiście lubię, jak hosty nie są stłoczone, tylko każda roślina ma miejsce wokół siebie, by pięknie się rozrosnąć

hostowisko

Pięknie wygląda również obwódka z funkii, wtedy należy wsadzić je nieco gęściej

zielona hosta

Czasami bywa też tak, że nie chcemy wykopywać całej kępy, a tylko uzyskać sadzonkę. Wówczas również za pomocą szpadla lub ostrego noża odcinamy fragment rośliny matecznej i taką sadzonkę sadzimy na nowe miejsce. Na zdjęciu ze szpadelkiem jest tak właśnie pozyskana roślinka, zasadzona kilka dni wcześniej. Taki “manewr” też najlepiej wykonać wiosną, ale możemy z dużym powodzeniem zrobić to także przez cały rok. Należy tylko pamiętać, że roślinom przesadzanym w gorące dni należy skrócić liście mniej więcej o połowę. Związane to jest z tym, iż przy przesadzaniu pozbawiamy roślinę części korzeni i nie jest ona w stanie dostarczyć wody do części nadziemnej w ilości potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Dotyczy to wszystkich roślin, nie tylko funkii.

Ja kilka swoich host sadziłam w lipcu i nikt wówczas nie wróżył mi powodzenia. Na szczęście nie zmarnowała mi się ani jedna roślinka 🙂

żólto - zielona kwiat hosty

Rozmnażanie przez wysiew nasion

Innym sposobem rozmnażania funkii jest wysiew nasion. Należy je zebrać z torebek nasiennych jesienią i wysiać jeszcze w tym samym roku lub wiosną w roku następnym. Warto jednak wiedzieć, że rośliny uzyskiwane z nasion nie zawsze powtarzają cechy rośliny matecznej. Może się zdarzyć, że pozyskując rośliny w ten sposób dostaniemy całkowicie nowe odmiany. Może to być ciekawym eksperymentem.

Warto też rozglądać się dookoła dużych roślin, czy siewki same się nie wysiały, gdyż te rośliny mają taką możliwość. Trzeba wtedy młodziutkie roślinki otoczyć szczególnymi względami i jeśli okaże się, że taki maluch chce rosnąć w miejscu, w którym roślina mateczna zasłoni dostęp światła, wówczas należy przesadzić roślinkę.

Rozmnażanie host nie jest trudne, a rośliny wdzięczne i warte tego, by mieć je w swoim ogrodzie.

żółto - zielona kwiat 4

bialo -zielona 1 hosta

21 komentarzy

  • pawanna

    Rozmnazanie funki jest łatwe, bardzo lubię te rośliny i mam w swoim ogrodzie sporą ich liczbę. Niestety mam też ogromny z nimi kłopot bo…Znikają! Tak, znikają zjadane przez norniki. Mieszkam na wsi i trudno mi walczyć z tymi gryzoniami. Ogród bardzo obszerny i jest ich wszędzie pełno. Nie mogę sobie poradzić!

    • Leo

      Nie wiedziałam, że funkie też im smakują! Jestem zszokowana! U mnie te paskudy grasują w warzywniku, zjadają głównie pietruszkę i buraki, na szczęście host nie ruszają a też mam ich sporo 🙂 Próbowałaś jakieś rośliny odstraszające?

      • pawanna

        Chyba wysadzę wokół nich czosnek, może pomoże. Miałam poprzesadzać funkie w wielkie donice i dopiero do ziemi. Ale te gryzonie wchodzą od góry. Tak mam też z tulipanami. Wpadłam na sposób posypywania, na wierzchu wkopanej doniczki, igliwiem. Trochę pomogło. W każdym razie coś wzeszło z wysadzonych jesienią tulipanów:)

    • Leo

      Trzeba zebrać nasiona jesienią i wysiać najlepiej wiosną (marzec/kwiecień) do doniczek. Pod koniec maja można przenieść do gruntu. Można też wysiać bezpośrednio do gruntu, tylko wtedy późno wyjdą i istnieje ryzyko, że usuniemy przy wyrywaniu chwastów. Nie ma żadnych specjalnych wymagań co do wysiewu z nasion, trzeba tylko pamiętać, że możemy dostać całkowicie inną roślinę, niż tą, z której pobieramy nasiona. Dużo łatwiej rozmnożyć przez podział i wtedy mamy pewność zachowania cech. Można jeszcze teraz. Ja w ubiegły weekend jeszcze dzieliłam kępy.

      • Slawko-ryt

        Tez chce podzielić karpę teraz wrzesień -październik ’17 boje sie trochę bo jak nigdy jest mocno rozrośnięta a liście pełne zdrowe.
        Czekać może do wiosny……

        • Leo

          Na pewno trochę odchoruje, ale jest mokro, to dobry czas na dzielenie host. Możesz zmniejszyć jej jedynie nieco objętość liści, tzn przynajmniej część obciąć do połowy blaszki. Jeżeli jednak będzie Ci to przeszkadzało wizualnie, to czekaj do wiosny.

  • domki nad morzem balfala

    Hosty są bardzo wdzięcznymi bylinami do rozsadzania. Mam wrażenie, że im bardziej je dzielę, tym piękniej wyglądają. Polecam bardzo odmianę Zounds, która ma ogromne liście. Świetnie prezentuje się także w słońcu, gdzie przybiera cytrynowy kolor. Ja sama w swoim ogrodzie mam około 15 odmian i jak widzę jakąś kolejną odmianę w sklepie, nie mogę się jej oprzeć. A wiosną przychodzą do mnie sąsiadki na małą “kradzież” 🙂

    • Leo

      Oj, chciałbym mieć taką sąsiadkę 🙂 Chociaż moja też wpuszcza mnie do swojego ogródka na małe “kradzieże” 😉
      Muszę poszukać odmiany, o której piszesz.

  • sigm

    na myszy i krety jakiś preparat anty grzybowy, trzeba glebę skazić wokół, wystarczy choćby trochę zaprawy nasiennej i do konewki rozbełtać i wokół…. gryzonie i krety, to mądre zwierzaki, trzymają się z daleka, tak lilie chronię, a hosty przy okazji
    a co do odmian host, to przedstawiam wielkoluda hostę wu empress
    https://www.google.pl/search?q=hosta+wu+empress&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjiuPyR4Z3UAhVRJVAKHYmEBTQQ_AUICigB

  • Agnieszka

    Witam, teraz maj. Bardzo chcę podzielić funkcję tylko czy zabieg się uda? Nie będę wykopywac całej bryły.

    • Leo

      Cześć 🙂 Podziel, tylko jeżeli sadzonka, którą oddzielisz będzie miała duże liście skróć je przynajmniej o połowę. Wiem, nie będzie zbyt atrakcyjnie wyglądać od razu, ale będzie miała większe szanse się ukorzenić i wkrótce wypuści nowe liście, które przykryją te ucięte 🙂 Powodzenia!

  • Dorka

    Cześć, jestem nowicjuszką w uprawie host. mam pytanie – pewnie trochę głupie. Czy dawać włókninę? pytam ze względu na rodzaj rozmnażania host. Pomóżcie, pls

    • Leo

      Cześć 🙂 Ja nie jestem zwolenniczką włókniny, u mnie nie ma jej na żadnych rabatach. A hosty się dosyć mocno rozrastają i po prostu musiałabyś bardzo duże otwory wycinać w włókninie, które, nim rozrosną się hosty, będą miejscem na wyrastanie chwastów. Poza tym, w korze na włókninie też wyrastają chwasty. Fakt, łatwiej je wtedy wyrwać, ale moim zdaniem odchwaszczenie rabaty plus odpowiednio gruba warstwa kory załatwi sprawę. No i przy dzieleniu łatwiej wykopać bez włókniny 🙂

    • Leo

      Tak, powinna się przyjąć bez problemu. Pamiętaj tylko o podlewaniu i nie zrażaj się, jeżeli liście zwiędną. To normalne, bo zredukowałaś jej bryłę korzeniową. Na wiosnę na pewno ruszy z pełną werwą 🙂

  • Grazyna

    Dzień dobry, moja funkia jest już olbrzymia, czy mogę, nie wyciągając całości karpy, pousuwać część rośliny na obrzeżach karpy? Nie wiem, czy tłumaczę czytelnie? Pozdrawiam.

    • Leo

      Tak, tłumaczysz czytelnie 🙂 I oczywiście możesz ale jest jedna mała uwaga. Jeżeli Twoja funkia oprócz tego, że jest ogromna jest też stara (kilkuletnia), zwróć uwagę, czy przypadkiem nie zaczęła zamierać od środka. Często tak się zdarza i wtedy lepiej zostawić te z zewnątrz, a środek wykopać, podzielić i wsadzić w inne miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *